İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

1.Uluslararası Balkan Müzik Festivali başlıyor!

Edirne’nin dünyaca ünlü müzisyeni Serkan Çağrı’nın kurucu başkanı olduğu Trakya Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (TRAKSEV) tarafından bu yıl birincisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Balkan Müzik Festivali 25 Eylül 2019 tarihinde başlıyor.

Trakya’daki sosyo-kültürel yapının tanıtımını sağlayarak, tarihi ve kültürel değerleri önce Türkiye’ye daha sonra tüm dünyaya duyurmak hedefiyle yola çıkan TRAKSEV ilk faaliyetini uluslararası bir festivalle hayata geçiriyor.

Makedonya’dan Yunanistan’a, hatta Amerika’ya kadar uzanan geniş yelpazeli bu festivalde Balkan kültürünün renklerini yansıtan konserlerin yanı sıra seminerler ve geleneksel halk dansları da yer alıyor.

1. Uluslararası Balkan Müzik Festivali açılış konserini 25 Eylül tarihinde Türkiye’de klarnetin dünyaya açılmasına vesile olan ünlü müzisyen Serkan Çağrı ve şef Orhan Şallıel yönetimindeki Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası ile yapacak. 26 Eylül’de Ege’nin iki yakasını bir araya getiren Cafe Aman İstanbul müzikseverlere hafızalardan silinmeyecek bir gece yaşatacak. Ülkemizin enerjik sesi Gökçe ise 27 Eylül’de sevenleriyle bir araya gelirken 29 Eylül günü Makedonyalı müzisyen Dzambo Agusev, Balkan müziğinin klarnetteki ismi İsmail Lumanovski ve ülkemizin sevilen sanatçısı Suzan Kardeş kapanış konserini gerçekleştirecekler. 28 Eylül’de ise Trakya Üniversitesi Balkan Araştırmaları Enstitüsü öncülüğünde Balkanlarda kültür, sanat ve müzik temalı seminerler düzenlenecek. Aynı gün Balkanların renkli geleneksel halk dansları ile katılımcılar rengarenk bir festivale tanık olacak.

TRAKSEV tarafından düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, Trakya Üniversitesi ve Yurtdışı Akraba ve Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen Uluslararası Balkan Müzik Festivali 25-29 Eylül tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Konsevatuvar Salonu’nda gerçekleşecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir