İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

1000 Ressam 1000 Resim Projesi ile Kazdağları’nı Resmet

22 Eylül pazar günü 1000 Ressam 1000 Resim sloganı ile başlayan, Kazdağları’nda kesilen ağaçların kesilmesine ve siyanür ile maden çıkarılmasına dur demek için oluşturulan organizasyonda ilk olarak 100 Ressam KAZDAĞLAR’INDA resim yaptı.

Kazdağlar’ı her geçen gün tükenmekte ve tüm bölgede bulunan doğa harikaları, göller, geçim kaynakları olan tarım, sebzecilik ve meyvecilik  siyanür kulanıldığında çocuk genç yaşlı o bölgede yaşayan herkesin tüm hayatını etkileyecek, sorunu çözülmeyen etkiler yaratacaktır.

Organizasyonu hayata geçiren ‘Ressamlar Topluluğu’ yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Biz ressamlar olarak 1000 Ressam 1000 Resim projemiz ile Kazdağları’nda kesilen ağaçların bir nebzede olsa sesi olmak istedik. Emin olunki her bir ağacın ayakları olsa uyuyan herkezi uykusundan uyandırırdı. Nitekim ayakları yok. Gelin hep birlikte onların eli ayağı olalım ve KAZDAĞLARI’NIN sesini duyuralım. Hiçbir şey için geç kalmış değiliz. Hep birlikte yeşil ve yaşanılabilir bir dünya için el ele olalım. Ayrıca Türkiye’nin bir çok bölgesinde bu eserler sergilenecek olup etkinlik 1000 Resim oluncaya kadar devam edecektir. 1000 Ressam 1000 Resim projemize 7 den 70 e her doğa severin katılımını bekliyoruz.”

Kazdağlarını resmettiken sonra akşam saatlerinde Çanakkale kordonda bulunan Truva atı önünde yapılan eserler sergilendi. Eserler daha sonra Çanakkale Belediyesinin önderliğinde belediyenin sergi salonlarında sergilenmek üzere Belediye’ye bağışlandı.

Türkiye’nin bir çok ilinden katılımın olduğu etkinlikte Çanakkale Belediyesi de desteklerini esirgemedi.

2 Yorum

  1. HaticecTurhan HaticecTurhan 25/09/2019

    Cok guzel bir etkinlikti.Canakkale belediyesi ve halkı büyük destek verdi.Bizi çok güzel ağırladı.Bu sorun sadece Çanakalenin değil,Turkiyenin de değil Gezegenimizin,Dünya nin derdidir.Yavas yavaş Dünya bitki örgüsü yok oluyor buna bağlı olarak da içinde yaşayan canlılar da yok oluyor.Buna dur demek gerekiyor.Izmir e dondugumden beri destek için kaynak ve insan arıyorum.Ne yazik ki hiç haberi olmayanlar bile var.Ekim etkinliğine belki gelemem ama daha sonra mutlaka katkı sağlayacağız.Cok üzgünüm,doğa katliamı içimi acıttı 😓

  2. Ayten Aydıner Ayten Aydıner 29/09/2019

    İnsanca yaşanabilir bir dünya icin sanatsal güzel bir etkinlikti. Planımız kendi arabamızla gidip yerinde desteklemekti. Kısmet olmadı. Sonuna kadar her zaman destekliyorum destekleyecegim. Kamuoyuna duyurulmasında katkınız ve duyarlılığınız icin de çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code