İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

13 Haziran Müzelere Gönül Verenler Günü Kutlu Olsun

“Bir vatanın sahibi olmanın yolu, o topraklarda yaşanmış tarihi olayları bilmek, doğmuş uygarlıkları tanıma ve sahip olmaktan geçer.” -ATATÜRK

Müzelere ilgisi öğrencilik yıllarında başlamış biri olarak müzelerin, geçmişle gelecek arasında yaşanmış kültürel alışkanlıkları anlamak kadar, bu alandaki eğitimin yapıldığı yerler olarak ta önemli olduğunu düşünüyorum. Ben bir öğretmen olarak, öğrenci ile müzeler arasında bağ kurulmasından bu sebeple öğretmenlerin müzeleri yeteri kadar tanıyarak sevdirmesinden yanayım. Müzeler, tabiat ve toplum gelişmesini gösteren belgeleri toplayan, koruyan, bakımını yapan, bunlar üstünde ilmi araştırma yapıp sergileyen ve bütün insanları eğiten kurumlardır. Müzeler geçmiş medeniyetler ve yaşanmışlıklar ile günümüz insanı arasında ki en somut ve sevgi dolu köprülerdir.

Son yıllarda müzecilik anlayışının insan odaklı olduğu bir gerçektir. Günümüzde kütüphane, laboratuar gibi yaşanmışlık deneyimi katan kurumlar arasına müzeler- de katılmıştır. Günümüzde Müzelerin insan oluşumuna kültürel olduğu kadar toplumsal katkıları da mercek altına alınarak, müzelerin pedagojik, sosyolojik, psikolojik, eğitim ve ekonomik açılardan taşıdığı önem de daha net anlaşılmaya başlanmıştır.

Türkiye’nin ilk müze binasının açılış günü 13 Haziran 1891 olması nedeniyle Müzeciler Günü bugün kutlanmaktadır. Osman Hamdi Bey’in öncülüğüyle İstanbul Arkeoloji Müzesi açılış gününden günümüze dek başarılı müzecilik yolculuğu ülkemizde, tüm zorluklara rağmen geçmişten miras kalan varlıklar ve zenginlikleri korumak ve insanları haberdar etmek için büyük çabalar sarfetmiştir. Vefa ve vatanseverlik duygusuyla emeğini esirgemeden çalışan müzecilerimizin “Müzeciler Günü” kutlu olsun. Çağdaş toplumun yaşam biçimlerini halka göstermek demek olan müzeler, toplumun estetik ve yaşam seviyesini yükseltme aracıdır. Ayrıca Türk arkeologları, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Tarih Kurumu çalışan, öğrenci ve öğretim üyelerine de ülkemize müzecilik vesilesiyle olan katkıları için sonsuz teşekkürler.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü kadar müze ve tarih seven “müze kart” sahibi vatandaşlarımızında günü kutlu olsun. En çok ta yurt dışına eser kaçırılmasını önlenmeye çalışan duyarlı emektar tarih seven, ülkesini seven emektarlarımızın günü kutlu olsun. 

Cumhuriyet’in ilk yıllarında topluma tarih ve müze zevkini uyandırabilmek için çalışmalar yapan halk evleri Milli Mücadelenin sürdüğü yıllarda kurulacak bir milli bir müzenin topluma kültürel ve tarih yönünden büyük katkısı olacağı fikriyle, ülkemizde imkanların kısıtlı olduğu zamanlarda gösterdikleri çaba ve vefa duygusu müzeciliği geliştirmiştir. “Milletimizi ve bütün insanlığa karşı ülkemizdeki eserleri iyi tutmak ve tanıtmak başlıca görevimizdir” diyerek sonsuz emekleri geçen Hasan Ali Yücel’in de ruhu şad olsun. 

18 Mayıs ise, Uluslararası Müzeler Konseyi  tarafından ‘’ Uluslararası Müzeler Günü’’ olarak kabul edilmiş olup UNESCO tarafından da tüm Dünya’da 18 Mayıs ‘’ Müzeler günü’’ ilan edilmiştir. Türkiye’ de her yıl  18-24 Mayıs tarihleri arasında  Müzeler Haftası kutlanır ve dolayısıyla bu tarihlerde 39 müze ücretsiz olarak ziyaretçilere açıktır.

Geçmişi tanıyarak, tarih ilmine saygı duyarak, eski değerlere önem vererek, günümüz insanının en çok ta kendine kaliteli bir yatırım yapacağı fikrindeyim.

Nesneleri toplamak, geçmişi araştırmak, bugünü yorumlamak, ilgi çekecek biçimde sergilemek fikriyle yola çıkılan sosyal hatta ruhsal ihtiyaç  olan “müzecilik günü” kutlu olsun. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code