İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor


Mor kamera dayanışması, Büyücü Ursula’sı, toplayıcı Agnès’i ile 17. Filmmor Kadın Filmleri Festivali; 7 Mart’tan 7 Mayıs’a kadar 7 şehirde perdede…

2003 yılından bu yana her sene düzenlenen Uluslararası Filmmor Gezici Kadın Fimleri Festivali bu yıl 7 Mart 2019 İstanbul’da başlıyor. Sayılı günler kalan festival programına katılım 11-17 Mart’ta Fransız Kültür Merkezi’nde, 12-16 Mart’ta  ise Barış Manço Kültür Merkezi’nde sağlanabilir. Dopdolu bir programla; atölyeler, paneller, forumlar ve söyleşilerle gerçekleşecek olan festival, İstanbul’un yanı sıra; Giresun 9-10 Mart; İzmir 6-7 Nisan; Mersin 13-14 Nisan; Antalya 20-21 Nisan; Adana 27-28 Nisan; Diyarbakır 4-5 Nisan’da gerçekleşecek.

Bu sene ki Kadın Filmleri Festivali’nde; Agnès Varda Retrospektifi salonlardan alınabilecek biletlerinin yanı sıra Filmmor Kartları ile izlenebilecekken diğer tüm gösterim ve etkinlikler ise ücretsiz izlenebilecek.

Festivalde, Türkiye’de çok izlenen dizilere ve filmlere imza atan kadınlar, neden ve nasıl hikâye anlattıklarını program süresince paneller aracılığıyla dinleyicilerine aktaracak.

Festivalde Türkiye prömiyerlerini yapacak olan yeni yapımlar ile feminist sinemanın son yapımları mevcut. Hem kadının yerinin mutfak olduğunu söyleyen hem de şef olarak şan şöhreti kendileri üstlenen erkeklerin gastronomi alanındaki egemenliğini kıran 7 şef üzerine bir belgesel olan “Mutfak Devrimi” mutlaka izlenmeli.

Bu arada bilimkurgu edebiyatıyla feminist politikayı birleştirerek çığır açan Ursula K. Le Guin hakkında ki ‘Büyücü’ yine programda izlenebilecek belgeseller arasında.

Son yıllarda cinsiyet eşitliğinde örnek ülkeler arasında olan İzlanda’dan iki dünya snowboard şampiyonunun yaptığı belgesel Filmmor’a konuk olacak ve izleyicilerle buluşacak.

Kadınların sinemada ve yaşamın diğer alanlarında haksızlık ve eşitsizliğe karşı verdiği mücadeleye destek olan, Filmmor Kadın Filmleri Türkiye sinemasından ulusal ve uluslararası festivallerde vizyona giren 3 uzun metraj film, kısa film ve belgesel yapımlar ile izleyiciyle buluşacak.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.