İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

212 Photography Istanbul 1 Ekim’de Başlıyor!


Dördüncü senesinde Anadolu ve Avrupa yakasındaki yeni mekânları ve farklı disiplinleri kapsayan içeriğiyle zengin bir sanat deneyimi sunan festivalin sergi ve etkinlik detayları belli oldu.

Türkiye’nin önde gelen fotoğraf etkinliği 212 Photography Istanbul, 1 – 11 Ekim tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı  ve  Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın katkılarıyla gerçekleşiyor. Şehrin farklı noktalarında keşif rotası sunan festival, Yapı Kredi bomontiada, Akaretler Sıraevleri A 37 – 39, Zülfaris Karaköy, Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı, Yeldeğirmeni Sanat, Müze Gazhane  ve  Kalyon Kültür  dahil olmak üzere yedi mekânda  ücretsiz  ziyaret edilebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Kültür AŞ iş birliğinde düzenlenen 212 Photography Istanbul, bu sene sergi programına paralel olarak ziyaretçilerine atölye çalışmaları, söyleşiler, sanatçı buluşmaları, film gösterimleri, performans/dans gösterileri, pop-up konserler, portfolyo değerlendirmeleri ve fotoğraf yarışması dahil olmak üzere bugüne kadarki en kapsamlı etkinlik programını sunmaya hazırlanıyor.

Festivalin bu seneki destekçileri arasında ise  Hollanda Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi, Norveç Ankara Büyükelçiliği, Institut Français Turquie, İstanbul Cervantes Enstitüsü, Goethe Institut, Beşiktaş  ve  Kadıköy Belediyeleri  yer alıyor.

Uluslararası Sanatçılar, Disiplinlerarası Etkinlikler ve Olimpiyatlara Özel Sergi 212 Photography Istanbul’da

212 Photography Istanbul’un 4. edisyonuna katılacak fotoğrafçılar arasında Levon BissTim Flach, Christian Tagliavini, Scarlett Hooft Graafland, Helena Blomqvist, Jonas Bendiksen, Esra Özdoğan, Hasan Deniz, JeeYoung LeeDiana ArtusRosa MuñozLIA, Thomas Albdorf ve Modi gibi pek çok uluslararası isim bulunuyor.

Olimpiyat Oyunlarına ithafen hazırlanan, bu alanda isim yapmış önemli fotoğrafçıların yer aldığı, olimpiyat oyunlarının heyecanını yansıtacak olan sergide ise, David Burnett, Chris Mcgrath ve Mine Kasapoğlu’nun  objektiflerine yansımış çok özel kareler ve  Anadolu Ajansı Tokyo 2020 Olimpiyat Fotoğrafları Seçkisi görülebilir.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu‘ndan eserlerin sergileneceği festivalde aynı zamanda Kalyon Kültür iş birliğinde LIA: Hayatı Kodlamak  ve Yapı Kredi’nin desteğiyle düzenlenen  Uzaktaki/Yakındaki  isimli özel sergiler yer alıyor.

Borusan Çağdaş Sanatlar Koleksiyonu’nun temsil ettiği uluslararası güncel sanat sahnesinin önemli temsilcilerini bir araya getiren, Leyla Ünsal küratörlüğünde gerçekleşecek  Başka bir kıyamet mümkün  başlıklı sergi, insanın doğa, tarih ve yaşam ile yeniden ilişkilenmesinin imkanları tartışmaya açıyor.

Kalyon Kültür’de sergilenecek LIA: Hayatı Kodlamak, festivalde yer alan yeni medya alanındaki ilk sergisi. Erken dönem yazılım ve internet sanatının öncülerinden kabul edilen Avusturyalı sanatçı Lia, dijital sanat, interaktif yerleştirmeler ve ses sanatı üzerine yoğunlaşıyor.

Yapı Kredi çalışanlarının Türkiye’den ve dünyadan yakaladıkları kareleri içeren  Uzaktaki/Yakındaki  sergisi ise, Bilecik’ten Sri Lanka’ya uzanan zengin bir seçkiyi bir araya getiriyor.

Farklı iş birlikleri ile İstanbul’un kültür-sanat haritasına önemli katkıları olan 212 Photography Istanbul bu yıl ayrıca  MUBI Türkiye  ile festivale özel bir film seçkisi sunuyor. 212 Photography İstanbul özel seçkisinde aralarında Agnès Varda, Barış Azman, Carl Olsson, Ely Dagher, Heinz Emigholz, Jalil Lespert, Jonas Mekas, Joris Ivens, Juliano Ribeiro Salgado, Karim AïnouzMan Ray, Pere Portabella, Wim Wenders’in yer aldığı ünlü yönetmenlerin toplam 12 eseri MUBI platformundan ücretsiz izlenebilecek.

Festival, yeni medya alanında dünyanın farklı coğrafyalarından yetenekli sanatçıların eserlerine yer veren video içerik platformu  NOWNESS ile iş birliğiyle özel bir video seçkisi sunmaya hazırlanıyor. Platformun küratöryel uzmanlığı doğrultusunda hazırlanan sanat, tasarım, moda, müzik ve daha pek çok alanda ilham kaynağı olan videolar 212 Photography Istanbul kapsamında İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

JOTUN ile Mimari ve Fotoğraf

Festival etkinlik programı kapsamında önceki edisyonlarda olduğu gibi bu yıl da, Jotun’un desteğiyle gerçekleşecek mimari ve fotoğraf konulu iki söyleşi ve bir atölye yer alacak:

Söyleşilerin ilkinde Hasan Çalışlar ve Metin Çavuş, sanatçı ve yönetmen Kutluğ Ataman’ın Erzincan’daki çiftliği olan Mehmet Ali Bey Palangası’nı belgelemeyi konuşacaklar. Çevrimiçi olarak takipçilerle buluşacak olan ikinci söyleşide ise mimari fotoğraf alanı ve yapılı çevrenin fotoğraf ile aktarılması konuşulacak ve Yerçekimi ekibinden Ömer KapınakOrhan Kolukısa ve Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesinden  Doç. Dr. Burak Altınışık bir araya gelecek.

Atölye çalışması kapsamında İstanbul’un kültür-sanat hayatına katılan Müze Gazhane’nin hikâyesi ve fotoğraflanması yer alacak. Müze Gazhane’nin hikâyesini İTÜ Mimarlık öğretim üyesi Gülsün Tanyeli ve Müze Gazhane’nin oluşum sürecinin başında olan Özgür Boran’dan dinleyeceğiz. Devamında ise Tomas Hetmanek ile mekânın fotoğraflandığı atölye gerçekleşecek.

Festival ve etkinlik programı ile ilgili duyurular için 212photographyistanbul.com adresini ziyaret edebilir ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Görsel: Michael Pappas, Ethos, 212 Photography Competition, 2020.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.