İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

35. Aydın Doğan Karikatür Sergisi Galeri Işık’ta


Geçtiğimiz günlerde 35. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması yapılmıştı ve bu yarışmada ödül alıp sergilenmeye değer görülen karikatürler bugün saat 17:00’da Galeri Işık’ta açılacak sergi ile 9 Şubat cumartesi tarihine kadar sanatseverler ile buluşacak.

Dünyanın çeşitli yerlerinden karikatürleri ve Shahrokh Heidari gibi usta karikatüristleri uluslararası bir platformda buluşturan 35. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ödül alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürler, bu zamana kadar pek çok önemli sergiye ev sahipliği yapmış olan Galeri Işık’ta ziyaretçilerini bekliyor. Serginin açılışına Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı da katılım gösterecek.

Bütün sanat dallarına olduğu gibi karikatür sanatına da verdiği değerle bilinen Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 35’incisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na 64 ülkeden 623 sanatçı 2.143 eseriyle katılım sağlamıştı.

Galeri Işık’taki sergide yarışmanın bu yılki birinciliğini paylaşan Dokhshid Ghodratipour (İran) ve Jugoslav Vlahovic (Sırbistan), ikincisi Shahrokh Heidari (İran), üçüncüsü Krzysztof Grzondziel (Polonya) ve ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ kategorisinde verilen Özel Ödül’ün sahibi Bernard Bouton (Fransa) eserlerinin yanı sıra Başarı Ödülü alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürler de yer alacak. Tophanedeki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle sergideki eserler, Karikatür Yarışması’nın 35. yılına özel bir görsellikle sergilenecek.

Seçici Kurul’un ödüle değer gördüğü Başarı Ödülü kazananları arasında ise Nicos Terzis (İsveç), Turan Aksoy (Türkiye), Konstantin Kazanchev (Ukrayna), Constantin Pavel (Romanya), Roman Peshkov (Rusya), Silvano Mello (Brezilya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Sajad Rafeei (İran), 2 ödül olmak üzere Didie Sri Widiyanto (Endonezya), Kürşat Zaman’ı (Türkiye) yer alıyor.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.