İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

6. Ayvalık AIMA Müzik Festivali Başlıyor

20 yıldır ülkemizde klasik müziğin gelişimi için çalışmalarını devam ettiren Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nin (AIMA) düzenlediği Ayvalık AIMA Müzik Festivali; 23 – 26 Temmuz 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu yıl 6. kez düzenlenecek olan festivalin konserleri Cunda’daki Alibey Kültür Merkezi’nde izlenebilecek.

Ayvalık AIMA Müzik Festivali, 23 Temmuz Salı günü, flüt ailesinin tüm mensuplarını barındıran en özgün grup olan İstanbul Flüt Topluluğu’nun vereceği konser ile başlayacak. Akademisyenler ve seçkin flüt sanatçılarından oluşan grup Boismortier, Dvorak, Tchaikovsky gibi unutulmaz sanatçıların eserlerinin yanı sıra sayın Astor Piazzolla’nın tango klasiklerini ve genç piyanist sayın Orçun Orçunsel’in düzenlemeleriyle Türk müziğinin sevilen eserlerini seslendirecek.

Anadolu Nefesli Beşlisi

Festivalin 2. gününde Semplice Quartet ile AIMA Festival Orkestrası, Oda Müziği Konseri verecek. Festival, 25 Temmuz’da sayın Alexander Rudin yönetiminde AIMA Festival Orkestrası’nın vereceği konserle devam edecek. Bu iki konser, 22 Ağustos 2017 tarihinde 81 yaşındayken aramızdan ayrılan Türkiye’nin ilk arpisti Uğurtan İdil Aksel anısına yapılacak. Konserlerde genç arpistler Alara Acar ve Yonca Atar, Debussy, Ravel ve Caplet’nin eserlerini çalacak.

Festivalin son günü olan 26 Temmuz günü ise kapanışı Anadolu Nefesli Beşlisi yapacak. “Del Mundo” isimli projesi ile dinleyicileri müzik repertuvarının en sevilen üfleme beşli eserleri ile dünya turuna çıkartacak. Topluluk, Macaristan caddelerinden Latin Amerika’nın en gözde yerlerinden olan Arjantin sahillerine, Fransa’nın özel tınılarından Anadolu’muzun dört bir köşesine işlemiş eşi benzeri olmayan ezgilere ve Balkan coğrafyasına uzanan eşsiz repertuvarı ile müzikseverleri dünya müziğiyle buluşturacak.

6. Ayvalık AIMA Müzik Festivali’nde tüm konserler saat 21.00’de izlenebilecek. Festival davetiyeleri Ayvalık merkezdeki AIMA Haluk Barutçuoğlu Binası’ndan ve Kürşat Zeytinyağı Mağazası’ndan temin edilebilecek. Ayvalık Belediyesi’nin katkılarıyla, ana destekçisi Sabancı Vakfı olan festivalin konser sponsorluklarını Pınar, Allianz, Rengin Suar ve Gürçay Ailesi üstleniyor.

AIMA Festival Orkestrası

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA)

Prof. Filiz Ali tarafından 1998 yılında hayata geçirilen AIMA, genç müzisyenlerin ufkunu açarak, müzik eğitimini teşvik etmeyi amaçlıyor. Ağırlıkla yaylı çalgılara odaklanan ustalık kursları (masterclass), her yıl yaz ve sonbahar dönemlerinde Ayvalık’ta gerçekleşiyor. AIMA 20 yıldan bu yana; Ayla Erduran, Lukas David, Suna Kan, Marco Misciagna, Peter Bruns, Valeri Oistrakh, Andrej Bielow, İdil Biret, Christoph Henkel ve Alexander Rudin gibi dünyaca ünlü sanatçıları katılımcılarla buluşturuyor.

Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, usta sanatçılardan 10 gün boyunca dersler alıyor. Akademi, AIMA Müzik Festivali, AIMA Müzik Sohbetleri, AIMA Kış ve Bahar Konserleri’yle müzisyenler ve müzikseverler için Ege Bölgesi’nin önde gelen kültür kurumlarından biri olarak faaliyet gösteriyor.

İlk Görsel: Semplice Quartet

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir