İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

170 yıl öncesinin İstanbul’una Dönemin Rus Elçiliği Ataşesi Tchihatchef Gözüyle Derin Bir Bakış “İstanbul ve Boğaziçi”

19. yüzyılda Akdeniz çevresindeki çeşitli ülkelere, Orta Avrupa’ya ve Altay Dağları’na yaptığı coğrafi ve jeolojik araştırma seyahatleriyle tanınan Pierre de Tchihatchef’ in  “İstanbul ve Boğaziçi” isimli eseri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflarda ki yerini aldı.

1847 ile 1858 yılları arasında Anadolu’yu bir uçtan bir uca gezen Pierre de Tchihatchef Ondokuzuncu yüzyılın çığır açan jeologlarından biridir. 8 ciltlik Asie Mineure  yani (Küçük Asya) adlı dev eseri bu seyahatin bir ürünüdür. 1845’te İstanbul’a ilk kez Rus elçiliğinde ataşe olarak gelen Pierre de Tchihatchef’in Boğaziçi’ne ayrı bir ilgisi oluşur.Bu bölgeyi geniş bir çerçevede ele alarak Adalar’ı, Bitinya’yı, Trakya ve Kocaeli’yi de yaptığı çalışmalara dâhil eder. İstanbul’un iklimi, fiziki yapısı, bitki örtüsü, suları ve hayvanları hakkında da detaylı gözlemlerde bulunan Tchihatchef, Strabon, Homeros gibi Antikçağ yazarlarının aktardığı hikayeleri, bilgileri ve efsaneleri de anlatısına katarak bizi zaman içinde keyifli bir yolculuğa davet ediyor. “İstanbul ve Boğaziçi” adlı eser, yazıldığı döneme dair kıymetli bilgilerin yanı sıra, içeriğinde bulunan çok sayıda görsel malzeme ve büyük ölçekli bir Boğaziçi haritasıyla 170 yıl öncesinin İstanbul ve Boğaziçi’ni canlandırmaya olanak sağlıyor.

İstanbul ve Boğaziçi’ne derinden bir bakış olarak değerlendirilebilecek bu eser, İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle tüm kitapçılarda.

Pierre de Tchihatchef (1808-1890)

28 Ağustos 1808 yılında St. Petersburg yakınlarında bir malikânede asil bir ailenin çocuğu olarak hayata gözlerini açtı. Münih, Berlin, Freiburg ve Paris’te jeoloji eğitimi aldı. İlk jeolojik etütlerini Güney Fransa ve Güney İtalya’da yaptı. İlk büyük araştırma gezisini Sibirya, Altay Dağları’na gerçekleştirdi.

1845 ile 1848 yılları arasında İstanbul’da, Rus elçiliğinde ataşe olarak görev yaptı. Bu dönemde yerel ağızlarıyla birlikte Türkçe de öğrendi. Daha sonra hayatını tamamen incelemelerine adayarak Anadolu ve civarında toplam 14 bin kilometrelik bir güzergâhı yaya olarak kat etti. Bu inceleme ve araştırma gezilerinin sonuçlarını 8 ciltlik Asie Mineure, description physique, statistique et archéologique de cette contrée  (Küçük Asya, Bu Ülkenin Fiziki, İstatistiki ve Arkeolojik Tasviri) adlı dev eserinde topladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code