İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali CRR’de Düzenlenen Törenle Başladı

Adalet temasıyla her yıl düzenlenen “9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali” Cemal Reşit Rey’de düzenlenen açılış töreniyle başladı. Sinema ve sanat dünyasından önemli isimlerin katılımıyla yapılan açılışı Yekta Kopan sundu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da “Adalet” temasıyla düzenlenen festivalin açılış programı, sinema ve sanat dünyasından değerli isimlerin katılımıyla Cemal Reşit Salonu’nda gerçekleştirildi. Açılışta Yeşim Ustaoğlu, Zuhal Olcay, Zeynep Atakan, Izeta Gradevic, Ioana Uricaru, Sahraa Karimi, Maxine Williamson, Antonio Saura, Ruth Gabriel, Teodor Kuhn ve bir çok sinema dünyası ismi hazır bulundu.

Festival Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer: ” Kız çocuklarımızın tecavüzcüsüyle evlensin mi evlenmesin mi tartışmasını yapmak utanç verici”

Festivalin 9. yılına gelene kadar bir çok konuyu gündeme getirdiklerini söyleyen festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer açılış konuşmasında şunları dile getirdi: “Her hesaplaşma hukuk devletine uygun yapılmalıdır. Yeni çağa girerken sanal dünyada da adalet sağlanmalı. Gençler ve çocukları çok önemsiyoruz. Bir kız çocuğu iklim değişikliğine olan tepkisini dile getirip dünyanın dikkatini çekiyor. Bizde ise kız çocuğunun, tecavüzcüsüyle evlendirilip evlendirilmemesi konuşuluyor. Bunun tartışmasını yapmak utanç verici”

Soldan sağa Festival Direktörü Bengi Semerci, Izeta Gradević, Ioana Uricaru, Zuhal Olcay, Sahraa Karimi, Prof. Dr. Adem Sözüer

Akademik Program

Festivalde, dünyanın birçok yerinden adalet ve barış temalı filmleri izlenime sunduklarını dile getiren Sözüer, “9.’su düzenlenen “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”nde bu yıl, “Adalet” teması ile dünyanın dört bir yanından “Adalet” temalı filmleri bir araya getiriliyor. Bu filmleri oluşturanları izleyici ile buluşturarak; sosyo-kültürel yaşamın zenginleştirilmesine, sinema sanatının farklı kültürlerle tanışmasına aracılık ediliyor. Film festivalinde film programının yanı sıra çeşitli ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla geniş bir akademik program gerçekleşecek. 9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin akademik programı, 22 – 28 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi merkez bina doktora salonunda düzenlenecek.”

Soldan sağa Sahraa Karimi Izeta Gradević Ioana Uricaru Prof Dr Adem Sözüer Maxine Williamson Yeşim Ustaoğlu Bengi Semerci

Onur Ödülleri Ustaoğlu ve Thaman’a

Yekta Kopan’ın sunuculuğunu yaptığı programda, jüri üyelerine plaket takdiminin yanı sıra “Sinema Onur Ödülü” Zuhal Olcay tarafından Yeşim Ustaoğlu’na, “Akademik Onur Ödülü” Prof. Dr. Adem Sözüer tarafından Stephen Thaman’a, Sinemaya Katkı Ödülü ise Zeynep Atakan tarafından Prof. Sami Şekeroğlu’na takdim edildi.

Bengi Semerci

Semerci: “Bu film festivaline gücümüz yettiğince devam edeceğiz”

Festival Direktörü Bengi Semerci ise festival kapsamında gösterilecek filmlere ilişkin bilgi vererek, “Bütün zorluklara rağmen bazen ayağımız taşa takılsa da bazen yaptıklarımız bir işe yaramıyor gibi gelse de adalete olan inancımızla o güçle ve herkese adaletin gerçekten gerekli olduğuna inandığımız için biz bu film festivaline gücümüz yettiğince devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. Semerci konuklara ve emeği geçenlere teşekkür ederek festivalin programını şöyle aktardı:

“Adalet Terazisi” ve “Beyaz Perdede Adalet”

Panorama bölümü bu yıl iki başlık altında sunulacak. Adalet Terazi’si bölümünde 11 tane dünya sinemasının seçkin örneklerinden film yer alıyor. Bu filmlerin 10 tanesi Türkiye Prömiyerlerini gerçekleştirecek. Beyaz Perdede Adalet bölümünde ise son yıllarda çekilmiş değerli Türk filmlerinden bir seçki izleyeceğiz. Ayrıca bu yıl sinema onur ödülümüzün taktim edildiği Yeşim Ustaoğlu sinemasından bir seçki de izleyici ile buluşacak. Adalet temalı kısa filmlerin oluşturduğu seçkiler ve kısa film yönetmenleri ile söyleşiler programın önemli bir parçasını oluşturuyor.

Festivalde 2 yenilik

Bunlardan ilki “Altın Terazi Kısa Film Senaryo yarışması”. Bu yeniliğimizin jürisinde ise Tarık Tufan, Simona Nobile ve Maxine Williamson yer alıyor. Adalet temalı 68 senaryo içinden ön jürinin seçtiği 10 tanesi finalde yarışacak ve birinci olan senaryo festivalin sağlayacağı destekle önümüzdeki yıl film olarak gösterilecek.

Sinema sektöründe bir ilk: “Endüstri Günleri”

İkinci yeniliğimiz ise Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında gerçekleşecek olan film endüstrisinin buluşmasını sağlayan, endüstrideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı, iletişim toplantılarının yapıldığı VisionIST, “Endüstri Günleri” olacak. 23-25 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleşecek bu bölümde hızla gelişen endüstride farklı kuşaklardan gelen ulusal ve uluslararası meslek profesyonellerinin birbirini tanıması, iletişimde bulunması ve bu şekilde üretimlerine yansıtacak katkıyı sağlaması hedeflendi.

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması

Festivalin ‘Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak 8 filmin gösterim takvimi ise şu şekilde:

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması seçkileri

Batmadan (Buoyancy)

Yönetmen: Rodd Rathjen

14 yaşında Kamboçyalı bir çocuk, daha iyi bir hayat arayışıyla evini terk eder. Ancak Taylandlı bir borsacıya satılır ve bir balıkçı teknesine köle olarak alınır. Çevresindeki diğer köleler işkence görüp öldürülürken, özgürlük için tek umudunun onu esir alan kişiler kadar vahşi olmak olduğuna karar verir.

Gösterim

Beyoğlu Sineması 24.11.2019 – 19.00 (Film ekibinin katılımıyla)

City’s Nişantaşı 22.11.2019 – 21.30

Bir Oğul (Bik Eneich: Un Fils / A Son)

Yönetmen: Mehdi M. Barsaou

Tunus, 2011 yazı. Ülkenin güneyindeki tatil, Fares, Meriem ve 10 yaşındaki oğulları Aziz için Aziz’in bir pusuda yanlışlıkla vurulmasıyla felaketle son bulur. Yaralanması sonrasında karaciğer nakline ihtiyaç duyması, uzun zamandır saklı olan bir sırrın ortaya çıkmasına sebep olarak yaşamlarını değiştirir. Aziz ve ilişkileri kurtulabilecek midir?

Gösterim

Beyoğlu Sineması 23.11.2019 – 19.00

City’s Nişantaşı 25.11.2019 – 19.00

Gerilla (Guerilla)

Yönetmen: György Mór Kárpáti

1849 yılında Habsburg İmparatorluğu’na karşı Macaristan’da açılmış özgürlük savaşı sona ermek üzeredir. Askeri güçlere katılmamak için saklanmış olan Barnabás, ormanın derinliklerinde bir gerilla grubu ile birlikte saklanan yaralı kardeşini bulmak ve korumak için evden ayrılmış, ülkenin içlerine doğru ilerlemektedir. Gerillalar, açlığa, bitkinliklerine ve bilgi alamamalarına rağmen davaları için savaşmaktadırlar. Barnabás kardeşini yabancılaşmış ve güvensiz şekilde bulur. İki erkek arasındaki gerilim, kamptaki aynı hemşireden hoşlandıkları ortaya çıkınca iyice artar. Kardeşinin güvenini kazanmak ve onu eve götürmek umuduyla Barnabás, kalmaya ve geçmişi hakkında yalan söylemeye karar verir. Bu sırada savaşın acımasızlığıyla yüzleşmek zorundadır.

Gösterim

Beyoğlu Sineması 24.11.2019 – 16.30

City’s Nişantaşı 26.11.2019 – 16.30 (Film ekibinin katılımıyla)

Hapishane Müdürü (Sorkhpoust / The Warden)

Yönetmen: Nima Javidi

1966 yılında İran’ın güneyindeki bir hapishane şehrin yeni havaalanına yakınlığı nedeniyle boşaltılmaktadır. Hapishane müdürü Binbaşı Jahed, mahkumları yeni hapishaneye nakletmektedir ve çok zaman geçmeden hakkında idam kararı alınmış bir mahkumun kayıp olduğu haberini alır!

Gösterim

Beyoğlu Sineması 26.11.2019 – 21:30 (Film ekibinin katılımıyla)

City’s Nişantaşı 23.11.2019 – 16:30

Keskin Bir Bıçak (Ostrym Nozom / By A Sharp Knife)

Yönetmen: Teodor Kuhn

Oğlu öldürülen bir babanın hikayesi. Suçlanan dört kişi yanlış hüküm nedeniyle serbest kalmıştır. Gerçekleri ortaya çıkarmaya kararlı olan baba, pasif davranan polis kuvvetleriyle, yozlaşmış yargı sistemiyle ve etkili bir çete ile mücadeleye girer. Baba, böylesine çarpık bir sistemde başarılı olabilecek midir?

Gösterim

Beyoğlu Sineması 26.11.2019 – 19:00

City’s Nişantaşı 24.11.2019 – 19:00 (Film ekibinin katılımıyla)

Küçük Şeyler (La Belle / Indifference)

Yönetmen: Kıvanç Sezer

Onur, bölge müdürü olarak çalıştığı ilaç şirketinden kovulur. İşsizlik başta ona çok büyük bir problem olarak görünmez ama karısı Bahar için aynı şey geçerli değildir. Onur onu dinlemez ve gitgide sadece karısının kaygılarına değil etrafındaki dünyaya karşı da umursamaz hale gelir. Güzel bir aldırmazlık halinde olan Onur, daha ziyade zebralarla çevrelenmiştir. Komedi malzemesi olmayan olayları absürt bir mizahla ele alan bu hikayede, kişisel bir krizin bir evliliği nasıl etkilediğini görüyoruz.

Gösterim

Beyoğlu Sineması 25.11.2019 – 19:00

City’s Nişantaşı 26.11.2019 – 21:30 (Film ekibinin katılımıyla)

Papicha (Papicha)

Yönetmen: Mounia Meddour

Cezayir, 1990’lı yıllar. Nedjma, moda tasarımı konusunda tutkulu olan 18 yaşında bir öğrencidir. Cezayir İç Savaşı’nın trajik olaylarının onun normal bir yaşam sürmesine ve arkadaşı Wassila ile gece dışarı çıkmasına engel olmasını reddetmektedir. Sosyal şartlar daha muhafazakar hale geldikçe, radikaller tarafından konan yeni yasakları reddetmiş ve bağımsızlığı ve özgürlüğü için bir defile düzenleyerek savaşmaya karar vermiştir.

Gösterim

Beyoğlu Sineması 22.11.2019 – 21:30

City’s Nişantaşı 26.11.2019 – 19:00

Verida’nın Düğünü (Il Corpo Della Sposa / Flesh Out)

Yönetmen: Michela Occhipinti

Verida güzellik salonunda çalışan, sosyal medya bağımlısı ve arkadaşları ile vakit geçiren modern bir genç kızdır. Yine de, ailesi tarafından evlenmesi için seçilen bir adamla nişanlanır ve onun yaşındaki diğer birçok kız gibi, gavaj adı verilen gelenek nedeniyle tatmin edici bir kiloya ulaşmak için zorla beslenir. Çünkü Mauritania’da balık etinde bir vücuda sahip olmak büyük bir güzellik, zenginlik, çekicilik ve sosyal statü göstergesi olarak kabul edilmektedir. Düğün hızla yaklaşmaktadır ve her yemek üstüne yemekten sonra Verida bir zamanlar normal olduğunu düşündüğü her şeye; sevdiklerine, hayatına ve en azından kendi bedenine meydan okur hale gelecektir.

Gösterim

Beyoğlu Sineması 22.11.2019 – 19:00

City’s Nişantaşı 24.11.2019 – 16:30

Festivalde Yeşim Ustaoğlu Seçkisi

9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde bu yıl, sinema onur ödülünün taktim edidiği Yeşim Ustaoğlu sinemasından bir seçki seyirci ile buluşacak. Ustaoğlu filmleri seçkisi, festival kapsamında Beyoğlu Sineması ve Nişantaşı City’s sinemalarında gösterilecek.

Adalet Terazisi Seçkileri

Soy Bağı

Savovi

Stitches

Gösterim

Beyoğlu Sineması 23.11.2019 – 21.30

City’s Nişantaşı 25.11.2019 – 16.30

Zincirlenmiş

Love Trilogy: Chained

Gösterim

Beyoğlu Sineması 23.11.2019 – 14.00

City’s Nişantaşı 27.11.2019 – 21.30

Kimliksiz

Izbrisana

Erased

Gösterim

Beyoğlu Sineması 25.11.2019 – 21.30

City’s Nişantaşı 23.11.2019 – 14.00

Kayboluşun Gizemi

Di da zhi mi

The Enigma of Arrival

Gösterim

Beyoğlu Sineması 27.11.2019 – 21.30

City’s Nişantaşı 22.11.2019 – 16.30

Havva, Meryem, Ayşe

Hava, Maryam, Ayesha

Gösterim

Beyoğlu Sineması 26.11.2019 – 16.30

City’s Nişantaşı 23.11.2019 – 21.30

Gece Yarısı Koşucusu

Der Laufer

Midnight Runner

Gösterim

Beyoğlu Sineması 22.11.2019 – 16.30

City’s Nişantaşı 24.11.2019 – 14.00

Depozito

Tryggð

The Deposit

Gösterim

Beyoğlu Sineması 28.11.2019 – 16.30

City’s Nişantaşı 23.11.2019 – 19.00

Danimarka’nın Oğulları

Danmarks Sønner

Sons of Denmark

Gösterim

Beyoğlu Sineması 27.11.2019 – 19.00

City’s Nişantaşı 24.11.2019 – 21.30

Boğa

Byk

The Bull

Gösterim

Beyoğlu Sineması 23.11.2019 – 16.30

City’s Nişantaşı 25.11.2019 – 21.30

Adem

Adam

Gösterim

Beyoğlu Sineması 24.11.2019 – 21.30

City’s Nişantaşı 22.11.2019 – 19.00

8 Numaralı Jüri Üyesi

Bae-Sim-Won

Juror 8

Gösterim

Beyoğlu Sineması 24.11.2019 – 14.00

City’s Nişantaşı 27.11.2019 – 19.00

Beyaz Perdede Adalet Seçkileri

Saf

Gösterim

Beyoğlu Sineması 27.11.2019 – 14:00

City’s Nişantaşı 23.11.2019 – 12:00

Kardeşler

Brothers

Gösterim

Beyoğlu Sineması 26.11.2019 – 14:00

City’s Nişantaşı 28.11.2019 – 19:00

İçerdekiler

Insiders

Gösterim

Beyoğlu Sineması 28.11.2019 – 21:30

City’s Nişantaşı 27.11.2019 – 16:30

Güvercin Hırsızları

The Pigeon Thieves

Gösterim

Beyoğlu Sineması 22.11.2019 – 14:00

City’s Nişantaşı 24.11.2019 – 12:00

Güven

Trust

Gösterim

Beyoğlu Sineması 23.11.2019 – 12:00

City’s Nişantaşı 28.11.2019 – 16:30

Daha

More

Gösterim

Beyoğlu Sineması 28.11.2019 – 14:00

City’s Nişantaşı 26.11.2019 – 14:00

Aden

Eden

Gösterim

Beyoğlu Sineması 24.11.2019 – 12:00

City’s Nişantaşı 22.11.2019 – 14:00

Yeşim Ustaoğlu’ndan ‘Tereddüt’, ‘Pandora’nın Kutusu’ ve ‘Araf’

Yeşim Ustaoğlu seçkileri

Tereddüt

Clair Obscur

Gösterim

City’s Nişantaşı 28.11.2019 – 14:00

Pandora’nın Kutusu

Pandora’s Box

Gösterim (Film ekibinin katılımıyla)

Beyoğlu Sineması 25.11.2019 – 16:30

Araf

Somewhere in Between

Gösterim

Beyoğlu Sineması 27.11.2019 – 16:30

City’s Nişantaşı 25.11.2019 – 14:00

Açılış töreni yönetmen Miroslav Terzic’in “Soy Bağı” adlı filminin gösterilmesiyle son buldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code