İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Açık Diyalog İstanbul’da Çağdaş Sanat Semineri!


Genç Akademisyen Eda Öztürk, 9-16 Nisan – 2 Mayıs 2019 tarihlerinde Açık Diyalog İstanbul’da vereceği üç oturumluk ‘Türkiye çağdaş sanatına sosyolojik perspektiften bakmak’ semineri ile sanatseverlerle buluşacak.

Açık Diyalog İstanbul, yetişkinlere yönelik seminerlerine devam ediyor. Genç akademisyen Eda Öztürk öncülüğünde gerçekleşecek seminer, katılımcılara çağdaş sanat tarihini anlamak ve yorumlamak için farklı bakış açısı oluşturma fırsatı sunacak. Üç oturumda gerçekleşecek seminerin ilk oturumu 9 Nisan Salı günü saat 19.00-21.00 arasında yapılacak. İlk oturumda, çağdaş sanata sosyolojik perspektiften bakmak ne demek?’’ sorusu etrafında, bu alanda farklı yaklaşımlara sahip olan sosyologlardan Janet Wolff, Howard Becker ve Pierre Bourdieu’nün eserlerinin temel meselelerine/sorunsallarına değinerek günümüz sanat alanını oluşturan aktörler ve kurumlar gibi farklı bileşenlerin, toplumsal süreçlerle olan ilişkisi eleştirel bir bakışla ele alınacak.

16 Nisan Salı günü gerçekleşecek ikinci oturumda ise Türkiye’de 1980 öncesi dönemin siyasal ve kültürel ortamı ve sanat alanındaki yansımalarıyla; 1980 sonrasındaki sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel dönüşümleriyle sanat alanındaki yansımalarına değinerek, Fransız sosyolog Nathalie Heinich’in ‘’Le Paradigme de l’Art Contemporain’’(Çağdaş Sanat Paradigması) çalışmasında geliştirdiği temel kavramlar etrafında Türkiye’de çağdaş sanatın yeni bir sanat paradigması olarak nasıl ve hangi koşullarda ortaya çıktığı tartışılacak.

2 Mayıs Perşembe günkü son oturumda, Türkiye’de çağdaş sanat alanında modernizm sonrası tartışmalar ekseninde; Türkiyeli sanatçıların kültür ve kimlik kavramları etrafında ürettikleri işlerinden / performanslarından örnekler vererek özellikle 1990’lı yıllardan sonra Türkiye çağdaş sanat üretimlerinin değişen içerikleri konuşulacak.

Seminere başvurular info@opendialogueistanbul.com adresi ve 0212 232 76 62 nolu iletişim numarasından yapılacak.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.