İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ahmet Çerkez’in “Doğanın Dokuması” Sergisi Galeri Bosfor’da!

Galeri Bosfor, 30 Aralık tarihine kadar Ahmet Çerkez’in Doğanın Dokuması isimli dördüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergide, insanlık tarihi ve doğanın evrimini birlikte ele alan sanatçı, doğanın uzun süreçler sonucu yarattığı katmanlardan yola çıkarak insan ömrünün kısalığı ve geçiciliğine vurgu yapıyor.

“Doğanın Dokuması” ile Ahmet Çerkez, izleyiciyi insan yaşamı ile doğal evrim süreci arasındaki kopukluğu düşünmeye davet ediyor. Doğanın sabırla işlediği katmanlarının özünü, yüzeyi adeta dokur gibi boyadığı resimleriyle somutlaştıran sergi, doğanın sonsuz yaratıcı yolculuğuna bir övgü niteliğinde. Sergiyi oluşturan dinamik, yaradılışın ebedi anlatısı ile insan varoluşunun karşılaşması üzerine kurulu. Sergi, dünyanın kademeli evrimi ve oluşumunda var olan derin derslere rağmen, insanlığın doğanın bilgeliğini kavrayamadığı mesajını veriyor ve izleyiciye tek bir dokumanın ilmekleri olduğunu hatırlatıyor.

Sergiyi oluşturan resimler de tıpkı doğa gibi zamanın izlerini taşırken sessiz ve mütevazı bir varlık gösteriyor. Ham bez üzerine akrilik boya ile yapılmış resimlerdeki renk paleti, yine doğaya işaret ediyor. Sergide, antik ormanların bitki örtüsünden, dağların görkemli oluşumlarına, yeraltı zenginliklerinden gökyüzüne uzanan doğanın derinliğini çağrıştıran bir leke işçiliği göze çarpıyor.

“Doğanın Dokuması” ile Ahmet Çerkez, doğanın kendini yaratmasının aralıksız ve karmaşık sürecine dair bir keşif sunarken, doğal dünyanın sürecini düşünmeye davet ediyor. 30 Aralık’a kadar devam eden sergi, Galeri Bosfor’da görülebilir.

AHMET ÇERKEZ Hakkında

Ahmet Çerkez, 1976’da Bulgaristan’ın Sopot şehrinde doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürüyor.

Ahmet Çerkez, insanın kendisini akıl almaz büyüklükte bir evrene yerleştirmeye çalışmasından kaynaklanan bilinçaltı gerilimini yüzeylere taşıyor. Çerkez, rasyonel çizgilerini plansız bir şekilde uygulayarak anlatmaya başladığı hikayesini, genç yaşta yaşadığı kişisel göçten kalan parçalarla birleştiriyor. Kısıtlı renk paleti, işlenmemiş resim yüzeyi ve sade ifade biçimiyle ölüm-yaşam zıtlığı çerçevesinde sınırları olmayan, belirli bir yere işaret etmeyen fakat zamanın ve deneyimlerin izini taşıyan bir resme odaklanıyor.

GALERİ BOSFOR Hakkında

Bosfor, odağına sanat eseri ve sanatçıyı alan, küratöryal ve solo sergilerle özgün örnekler gösteren, güncel sanat üretiminin nabzını tutan ve kendi zamanının tanıklığını üstlenen bir galeridir. Ziyaretçinin nitelikli sanat eserleri gördüğü, ilham aldığı, iyi hissettiği bir mekân olup, etrafında değer yaratmaya ve paydaşlarına da değerli hissettirmeye özen gösterir. Öncelikle kendi coğrafyasında bağımsız bir sanat ortamı geliştirmeyi; yaratıcı, zihinsel ve ahlaki değerlerle daha güçlü etkiler yaratmayı hedefler. Form ve malzeme odağında özgün işler üreterek kendilerine has üsluplarını zaman içinde dönüştürmüş; disiplin ve ahlakla üretimlerini sürdüren sanatçıları temsil eder.

Ziyaret saatleri: Salı-Cumartesi | 10:00-19:00
Adres: MUMHANE CD. NO:50 KAT:3 34425 BEYOĞLU / İSTANBUL

Detaylı bilgi ve sorularınız için: hello@labrandpr.com

https://www.galeribosfor.com/

https://www.instagram.com/galeribosfor/

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code