İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ahmet Yeşil 40. Sanat Yılında “Sesler ve İzler” Sergisi ile Galeri Diani’de

1979 yılında açtığı ilk resim sergisinden bu yana sayısız sergiye imza atan ve Türk Resim tarihinde önemli izler bırakan sanatçı Ahmet Yeşil, 40. Sanat Yılı’nda açtığı “Sesler ve İzler” temalı sergisi ile 19 Ekim – 9 Kasım 2019 tarihleri arasında Galeri Diani’de sanatseverlerle bir araya geliyor.

40 yıldır sanatı hayatı, hayatı sanatı, atölyesi de mabedi olan, bugüne kadar 300 karma ve yarışma sergisine katılmış, 110 kişisel sergi açmış,  ve toplam 24 ödül almış olan sanatçı Ahmet YEŞİL, tam manasıyla ‘nev-i şahsına münhasır’ olarak tanımlanabilecek bir fırçaya sahip…

Türkiye’deki ve dünyadaki moda akımları çok yakından takip etse de o kendi gerçeğinden vazgeçmemiş, yıllar içinde fırça darbeleri ile tuvaline aktardığı özlemleri, heyecanları, acıları, tutkuları, düşünceleri, duyguları, mutlulukları onu nereye götürdüyse, sanatı da o bağlamda gelişmiş ve bugünkü gücüne ulaşmıştır. Özellikle ve ısrarla belirtilmesi gereken nokta ise, dünyadaki hiçbir sanatçıyla karşılaştırılamayacak ve Ahmet Yeşil tarzı olarak anılan görsel bir dil yaratmış olmasıdır.

Ulusal ve uluslararası müze, kurum ve özel koleksiyonlarda onlarca eseri bulunan sanatçı Ahmet Yeşil duygularını şu sözlerle ifade ediyor; “Sesler ve İzler” serisini yaratmanın yaşama karşı başkaldırı olduğu inancıyla, yaşanılan gerçekten kendi gerçeğimi yaratarak çoğalmaya çalışıyorum, sonsuzluğun içinde bilinmeyen boşluklara yaşam izlerimi koyuyorum…

Karşılaşma anından sonra yaratı sürecine giren sanatçı sorularının yanıtını kendi dili ile şiirsel, işitsel-plastik, dramatik ortaya koyar. Sanatçının kendi dili ile ortaya koyduğu imgelem her bakanın gözünde yeniden yaratılarak çoğalmaktadır. Sanatçının çalışma süreci bittiğinde, ortaya çıkan ses tüm duyu ve birikimlerinin sanatçıya da hiç beklemediği sorular sorar.

Sanatçının, 40 yıllık sanat serüveninin seslerini duyumsamak, izlerini takip etmek isteyen sanatseverler, 19 Ekim – 9 Kasım 2019 tarihleri arasında Galeri Diani’yi ziyaret edebilir.

GALERİ DİANİ

Adres; Bostancıbaşı Caddesi NO 3 D BEYOĞLU/ İSTANBUL

Haber: Aslı Yörükoğlu

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code