İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ahşabı Yeniden Keşfetmek

The Circle, İsveç Enstitüsü, In-Between Tasarım Platformu ve İsveç İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğiyle, kentsel problemleri Türkiye ve İsveç arasında diyalog oluşturarak tartışan Equal Spaces / Kentsel Araştırmalar etkinlik serisi, ahşabın sürdürülebilir mimari üzerindeki etkisini konu edindi.

Circle ve Avcı Architects’in kurucu ortağı Mimar Selçuk Avcı ile Wood City Sweden Koordinatörü Mimar Jessica Becker’ın konuşmacı olduğu etkinliğin moderatörlüğünü In-Between Tasarım Platformu Kurucu Ortağı Dilek Öztürk üstlendi.

Günümüzde iklim krizine yanıt vermek adına, üretimin içinde olduğu her alanda, sosyal ve çevresel anlamda uzun süreli pozitif etki yaratmayı tartışıyoruz. Bu kapsamda, mimarlık iklim değişikliği ile mücadelede sürdürülebilir malzeme ve yapım teknikleri kullanımı açısından büyük bir potansiyele sahip.

2 Ekim 2019 tarihinde Circle’da gerçekleşen etkinlikte; iklim değişikliğine yanıt vermek adına ahşap mimari kullanımı ile sürdürülebilirlik konusunda İsveç ve Türkiye’deki ortak ve ayrışan noktalar tartışıldı.

Wood City Sweden Koordinatörü Mimar Jessica Becker konuşmasına; ahşabın çevre için ‘akıllı malzeme’ olarak nasıl değerlendirilmesi gerektiği ile başlayarak ve farklı işlev ve ölçeklerde örnekler verdi.

Jessica Becker; İsveç’te sürdürülebilir tasarım yöntemlerinin devlet politikasına dahil olması ve AB regülasyonları ile yapı sektöründe inovasyon yaratmak adına verilen teşviklerden bahsetti. Bu kapsamda Avrupa Birliği’nin düşük karbon emisyonlu malzeme kullanarak bir ekonomi geliştirmek üzerine kurduğu uzun dönem planı Roadmap 2050 ön plana çıkıyor.

Becker, sürdürülebilirliğin yalnızca malzeme üzerinden değil, ormancılık ve tedarik zincirinin de sürdürülebilir olması ile ancak ahşap geleneğinin süreklilik gösterebileceğinden bahsetti. Nordik ülkelerde geleneğin devamlılığı üzerine örnekler veren Becker, kentsel alanlarda ekolojik sürdürülebilirliği sağlamak için; işverenlerin de konu ile ilgili farkındalığının arttırılmasının önemine dikkat çekti.

Circle ve Avcı Architects’in kurucu ortağı Mimar Selçuk Avcı, dünyanın içinde bulunduğu iklim krizinin, içinde yaşadığımız şehirden, soframıza kadar bizi nasıl etkilediğinden başlayarak; ekonomi, ekoloji, etik değerlerin örtüşeceği metodolojiler üretmemiz gerektiğinden söz etti. Avcı, yalnızca dünya üzerinde yaşadığımız sürece değil, geleceğe yatırım yapmak için; değişimin bir parçası olmamız gerektiğini belirtti.

Ahşap kullanımının belli bir kültür gerektirdiği ve bunun için de Ar-Ge’nin önemine dikkat çeken  Avcı, Türkiye’de ahşap ile ilgili geleneğin sürdürülmediğini ve kesintiye uğradığını dile getirdi.

Konuşma sonrasında; kamunun sosyal konut sorununa ahşap ile getirebileceği pozitif çözümler, ahşabın dijital teknolojilere adapte olması ile daha tercih edilebilir olması bir malzeme olması ve deprem, yangın gibi felaketler için dayanıklı olması üzerine yapıcı diyaloglar gerçekleşti.

The Circle Hakkında:

The Circle mimari odaklı bir kültür, sanat, araştırma ve üretim platformudur. Mimarlık – tasarım bilgisini ve pratiğini derinleştirmek ve paylaşıma açmak için projeler geliştirir ve etkinliklere ev sahipliği yapar.

Mimarlık kültürünü çok yönlü bir bakışla ele alan ve mimarlığı diğer akademik ve sanatsal disiplinlerle bir bütün olarak değerlendiren The Circle, mimari araştırma projelerinin yanı sıra kültür-sanat ve mimarinin iç içe geçtiği proje, sergi ve etkinlikler için açık bir platform olmayı hedefler.

Mimarinin disiplinler arası etkileşimlerini araştırmayı ve pratiğe dökmeyi hedefleyen The Circle bünyesinde bu amaçla sergiler, paneller, konuşmalar, seminerler, akademik dersler, çeşitli atölyeler ve sahne performansları düzenlenir.

The Circle, 2018 yılında Avcı Architects öncülüğünde Selçuk Avcı, Sanja Jurca Avcı, Eda Çarmıklı, Markus Lehto, Yüksel Demir, Dilara Tekin Gezginti, Kemal Seyhan, Ece Çakır Aidan, Nurgül Türker ve Yunus Tonkuş tarafından kuruldu.

IN-BETWEEN Tasarım Platformu Hakkında:

Dilek Öztürk ile Bilgen Coşkun tarafından 2016 yılında kurulan IN-BETWEEN Tasarım Platformu, tasarım üzerinden değer yaratmayı amaçlıyor; tasarımcı, endüstri ve akademiyi temsil eden bir platform üzerinden bir araya getiriyor.

IN-BETWEEN’in metodolojisi, sürdürülebilir tasarım yöntemlerini,  her proje için ayrışan tasarım ve üretim brief’leri oluşturarak araştırma ve çağdaş tasarımı artizanal kültür ile birleştirme temeline oturuyor. Avrupa enstitüleri ile farklı temalar altında projeler geliştiren platform, Türkiye’den partnerleri global tasarım sahnesi ile bir araya getirerek Türkiye’de katma değerli global tasarım markası oluşturmak adına farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

IN-BETWEEN Tasarım Platformu İsveç Enstitüsü ile yaratıcı, akıllı ve kapsayıcı kentleşmeyi destekleyen Equal Spaces projesinde işbirliği yapıyor. Maison&Objet Fuarı’nın Türkiye marka elçisi olan platform, International Labor Organization ve Harran Kaymakamlığı işbirliği ile Harran’da yaşayan yerel ve mülteci kadınlara tasarım üzerinden sürdürülebilir ekonomi yaratan bir tasarım koleksiyonu olan atlas’ın küratörlüğünü üstleniyor. Son dönemde AB ile Climate Change projesi kapsamında plastik kullanımı ile ilgili farkındalık yaratmak amacı ile bir tasarım projesi üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code