İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ali İsmail Türemen’in “İçimin Mavisi Kamaşıyor” Resim, Gravür ve Heykel Sergisi Nişantaşı No:45’de

Türkiye’nin en değerli resim, gravür ve heykel sanatçılarından olan Prof. Dr. Ali İsmail Türemen’in kişisel sergisi “İçimin Mavisi Kamaşıyor”, Galeri Selvin ve Harmonyhip birlikteliğiyle Nişantaşı No:45’de açıldı.

Sanatçı ve eserleri hakkında bilgi;

İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda öğrenim görmüş ve 1968 yılında mezun olmuştur, Günümüzde EAÜ Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksekokulu Seramik Bölümü’nde yüzeysel tasarım, MÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Görüntü ve Sahne Sanatları Bölümü’nde de temel sanat eğitimi dersleri veren Prof. Türemen aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kurucu hocalardındandır. 1970’lerin başında insanın acılarını yansıtan mezartaşlarını konu almış: zaman içinde bu taşları insan imgesine dönüştürmüş, ama yere düşen gölgelerini gene mezar taşı biçiminde işlemiştir.

Yapıtlarında ilk kez 1970’li yılların ortasında beliren “mavi figür”, 1970’lerin sonuna doğru vazgeçilmez bir öge durumuna gelmiştir. Türemen, figürü temel aldığı yapıtlarında iri, erkeksi bedenleri mavinin çeşitli tonlarıyla hacimlendirmiş, ayrıca bu bedenleri neredeyse delip geçen renkli ya da yaldızlı grafik çizgilerden yararlanmıştır.

Boğumların birbirine eklemlenmesiyle oluşan bu figür soyutlamalarında bedenler çoğu kez Yazgının Bedenleri (1988) ya da Mavilerle’de (1991) oldugu gibi, tuvalin dışına taşmaktadır. Zemin 1980’Ierden başlayarak kimi zaman yoğun maviliği dengeler biçimde canlı renkli, tanımsız ve soyut imgelerle değerlendirilmiş, kimi zaman da düz bırakılmıştır. Sanatçı, resimlerindeki formlardan yola çıkarak Yatan Ma”i (1988) gibi, iç içe geçen hacimlerle oluşturduğu mavi boyalı seramik heykeller de gerçekleştirmiş; ayrıca, özellikle 1980’li yıllarda pastel ve suluboya ile erotik nitelikli kadın figürleri yapmıştır. Prof. Türemen, 1975 yılında DYO Ödüllü Resim Yarışması Ödülü’nü, 1976 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri Sanat Ödülü’nü, 1979 yılında da Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü’nü almıştır.

Prof. Ali İsmail Türemen, eserlerindeki mavinin sınırsızlığını anlatırken, “Mavi benim için özgürlük ve bilgeliktir. Hayatın her yerindedir, deniz deseniz bulutlar, bulut deseniz toprak, toprak deseniz o koca çayırlar küser. Mavi sınırlandırılamaz. Hem de çok doğurgandır, beni sevgiyle ileri taşır. Her renk taşımaz, sarıya ne yapsanız taşımaz” diyor.

1960’lı yıllardan günümüze kadar uzanan sanat hayatında her zaman yeni arayışlar içinde olan Ali İsmail Türemen, daha iyiye ulaşabilmek için zamanın şartlarını zorlayan, çok yönlü bir sanatçı. Desen, gravür, akrilik, suluboya ve yağlıboya resimlerin yanı sıra seramik ve cam heykeller de üreten Türemen, farklı tekniklerdeki tüm işlerinde kendi çizgisini yansıtıyor.

Sanat yaşamı boyunca 40’a yakın kişisel sergi düzenleyen, eserleriyle birçok karma sergiye ve bienale katılan ve pek çok ödüle layık görülen Ali İsmail Türemen’in resim, gravür ve heykellerini bir arada görebileceğiniz “İçimin Mavisi Kamaşıyor” başlıklı sergisi, 18 Ekim – 9 Kasım tarihleri arasında Galeri Selvin ve Harmonyhip birlikteliğiyle Nişantaşı No:45’de ziyaret edilebilir.

Abdi İpekçi Caddesi No:45
Nişantaşı İstanbul

0 212 263 74 81
www.galeriselvin.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code