İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alman Sanatçı Peter Piek, BE Contemporary’de

Alman sanatçı Peter Piek BE Contemporary’de gerçekleşecek sergisi ve “1 World 1 Painting” projesi kapsamında yerleştirilecek enstalasyonu ile İzmirli sanat severlerle buluşuyor, açılışta ise kendi bestelerini içeren bir müzik performansı gerçekleştiriyor.

Farklı disiplinlerde, çeşitli enstrümanlarla ve çok boyutlu olarak üretimde bulunan sanatçı Peter Piek uluslararası gezici projesi “1 World 1 Painting” kapsamında BE Contemporary’ye konuk oluyor. Sanatçı, 18 Haziran – 12 Temmuz tarihleri arasında ziyaret edilebilecek serginin ilk gününde gerçekleşecek açılışta kendi bestelediği parçaları çalacağı bir canlı müzik performansı ile izleyicinin karşısına çıkıyor. 

Piek sanat pratiğinde her şeyi “hareketin özgürlüğe doğru çözüldüğü” bir resimmiş gibi ele alıyor, boyutlar ve kullandığı mecraların birbiriyle bağlanma hallerini ve de ilişkiselliklerinin dağılışını ortaya koyuyor. Ressam, söz yazarı, müzisyen, yazar ve performans sanatçısı olarak hangi mecrayı kullanırsa kullansın, izleyicilerine doğrudan bir deneyim vaat ediyor. Yaratıcı sürecini sanat mecrasıyla arasında gelişen bir diyalog olarak gören sanatçı, eserin ancak “her iki taraf da sustuğunda” tamamlandığını belirtiyor. 

Onlarca sergiye katılan, konser veren, çok sayıda kitap yayınlayan, ve hareket halindeyken üretmeyi seven sanatçı yakın zamanda yeni uluslararası gezici projesi “1 World 1 Painting”e başladı. Bu proje kapsamında Piek, karavanıyla Almanya, Çekya, İsviçre, İtalya, Macaristan, Gürcistan, Yunanistan, Romanya ve Türkiye’de yolculuk ederken her ülkede yerel sanat galerileriyle işbirliği yapıyor. Zaman ve mekân içinde genişleyen, tek bir anda değil ancak “zaman ve hareket” içinde deneyimlenebilen bir yerleştirme olan “1 World 1 Painting”  bu şekilde oluşuyor. Sanatçı müzik ve resim arasında salınan mekâna özgü yerleştirmeler yaratıyor. Çizgiye benzeyen ahşap çubuklar çizgi ve renk gibi resim ögelerini esere taşırken, yaratılan kompozisyon ise zaman ve hareketin bulunduğu boyutu ortaya koyuyor.

Peter Piek’ın sergisi 18 Haziran – 12 Temmuz, 2022 tarihleri arasında BE Contemporary’de ziyarete açık olacak. Sergi Piek’ın canlı, özdüşünümsel; kompozisyon, boyut, çizgi, yön gibi ögeleri yeni anlatım biçimleri olarak tartışmaya açan soyut resimlerinden bir seçki içeriyor. “1 World 1 Painting” projesi kapsamında üretilecek mekâna özgü enstalasyon ve sergisinin yanı sıra, açılışta izleyicilere kendi bestelediği parçalarından çalacak olan sanatçı, kendi sanat pratiğinden bütünsel bir deneyim sunuyor.  

Yenice Mah. Park Sokak No:8/2 Urla, İzmir, Türkiye

www.be-contemporary.com.tr

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code