İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Aralıktan Bakmak” Sergisinin Küratörleri Eşliğinde Pera Bölgesinde Bir Tarih Yolculuğuna Çıkın!

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE), ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren sosyal, ekonomik ve fiziksel anlamda çok boyutlu bir dönüşüm geçiren Pera bölgesine bir bakış sunan  “Aralıktan Bakmak” sergisi kapsamında küratörler ile ücretsiz sergi turu düzenliyor. Sanatseverler 16 Mayıs Perşembe günü saat 18.30’da  ücretsiz  gerçekleştirilecek bu turda, serginin detaylarını küratörler sayın Dilara Tekin Gezginti ve sayın Eda Özgener’den dinleme imkânı bulacaklar.

Dijital olarak yeniden kurgulanan Bristol Oteli’nin dinlenme salonu. Apollo, 2019

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Pera bölgesinin çok katmanlı kimliğini, mekânsal üretimler ve sanal gerçeklik teknolojileri aracılığıyla ziyaretçinin deneyimine açtığı “Aralıktan Bakmak” sergisi kapsamında sanatseverlerle küratörleri bir araya getiriyor. Katılımcılar bu turda, sergiyi Dilara Tekin Gezginti ve Eda Özgener eşliğinde gezme fırsatı bulurken, bölgenin 100 yıllık dönüşümüne dair detaylı bilgiler edinecek. Tur kapsamında ayrıca, 19. yüzyıl sonundan 20. yüzyıl sonuna doğru uzanan döneme ait fotoğraf ve belgeler incelenerek, değerlendirmelerde bulunulacak. Tur, 16 Mayıs Perşembe günü saat  18:30’da  ücretsiz gerçekleşecek.

Bristol Oteli cephesi, 1909. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu.

Bristol Oteli’nden Pera Müzesi’ne!

Katılımcılar tur kapsamında, bugün Pera Müzesi olarak kullanılan Bristol Oteli’nin sanal gerçeklik teknolojisiyle yeniden hayat bulmasını sağlayan VR projesini de deneyimleyebilecek. Ziyaretçileri, Pera Müzesi binasının geçmişinde yüz yıllık bir yolculuğa çıkartan bu benzersiz mekân deneyimi, Bristol Oteli’ne ait teknik çizimler ve aynı dönem otellerinde kullanılmış mimari üslupları, mobilyaları ve objeleri referans alıyor.

Küratörle ile tur ücretsizdir. Kontenjan sınırlıdır. Tura katılmak için  resepsiyon@iae.org.tr   e-posta adresinden rezervasyon yaptırmak gerekmektedir.

Pera Palas balo salonu. Pera Palas arşivi

Beyoğlu Tepebaşı’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Pazar günleri hariç haftanın her günü 10:00 – 19:00 saatleri arasında gezilebilir.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü aynı zamanda bir kütüphane! Kütüphane çalışma saatleri hakkında ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  http://www.iae.org.tr

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code