İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa Birincisi Piyanistimiz İlyun Bürkev, Senfoni Orkestrası ile İlk Konserine Hazırlanıyor

6 aylıkken piyano ile tanışan, duyduğu her sesi notaya çevirebilen absolut kulağa sahip ‘harika çocuk’ İlyun Bürkev, Fazıl Say ve İdil Biret’in ardından Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile vereceği ilk konserine hazırlanıyor.

Henüz 11 yaşında olmasına rağmen toplam 6 ödül, 4 birincilik kazanan İlyun Bürkev, 25 Ekim tarihinde Mozart’ın Piyano Konçertosu No:1 birinci bölüm ve Senfoni No:40 ile dinleyicilerin karşısına çıkacak. Son olarak geçtiğimiz Temmuz ayında İspanya’nın Granada Şehrinde gerçekleşen 9. Maria Herrero International Piano Competition’da birincilik ödülünü kazanan İlyun Bürkev aynı yarışmada tüm kategorilerde en iyi müzik kalite ödülü olan Special Prize for Musicality ödülüne de layık görülmüştü.

Geleneksel olarak gerçekleşen ve ülkemizin önemli müzik etkinliklerinden sayılan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası bu açılışını İdel Biret ile yaptı. Fazıl Say’ın konserinin ardından ilk kez sahne alacak olan piyanonun ‘harika çocuğu’ İlyun Bürkev, dinleyicilerle buluşacak. 11 yaşındaki Bürkev’in dünya çapında saygın müzik otoritelerinden kazandığı altı ödül bulunuyor. Birincilik ödülleri ile Türkiye’nin sembol ismi olma yolunda sağlam adımlarla ilerleyen genç sanatçımız, Dağhan Doğu şefliğinde gitarda Sinan Kurşun ile bir araya gelecek. Konserde Mozart’ın Piyano Konçertosu No:1 birinci bölüm, Senfoni No:40 ve J. Rodrigo’nun Aranjuez Gitar Konçertosu dinleyicilere sunulacak.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile vereceği ilk konserin heyecanı içinde olan İlyun Bürkev’i izlemeye gelenler arasında; kendisini yetiştiren ve halen piyano eğitimine devam ettiği hocası Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı akademisyenlerinden sayın Prof. Dr. Burcu Aktaş Urgun’da olacak.

Dokuz yıldır klasik müziği dinleyicilerle buluşturuyorlar

Türkiye’nin saygın müzik etkinliklerinden olan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası konserleri, 2010 yılından bu yana Türkiye ve Dünya çapındaki önemli sanatçıları Adana halkı ile buluşturuyor. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası konserleri ile dinleyiciler Geleneksel Müzik, Batı Müziği, Halk Müziklerini geniş konser programıyla birlikte dinleme şansı buluyor. Sanatçı katılımının fazla olduğu geleneksel konserde dinleyiciler klasik müziğin çeşitli dallarını deneyimleme fırsatı buluyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir