İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

bang. Prix 2020 Lansmanında Gerçek Zamanlı Dijital Sanat Performansı!

Haber: Başak Tanses

Düzenlendiği 4. yılda daha kapsayıcı bir yapıya bürünen bang. Prix’nin yeni konseptli 2020 Programı, keyifli bir lansman etkinliği ile sanat, teknoloji ve iş dünyasına tanıtıldı. Genç sanatçı Eda Urfalıoğlu’nun etkileyici bir audio-visual sanat performansı gerçekleştirdiği gecede, geçmiş yıllarda programda yer alan bang. Prix jüri üyeleri, mentorlar ve programın tüm paydaşları bir araya geldi.

Sanat, teknoloji, bilim ve tasarım kesişiminde yaratıcı fikirlerini ifade etmek isteyen farklı disiplinlerden insanların bir araya geldiği öncü bir platform olarak kendini konumlandıran bang. Prix’nin 2020 Programı lansman etkinliği, sanat,  teknoloji ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin yoğun ilgisi ve katılımıyla gerçekleşti. Çok özel bir mekânda, bir kutlama havasında geçen 2020 lansman etkinliği, son dönemde dünyadaki en popüler sanat dallarından biri olan audio-visual dijital sanat performansına da sahne oldu. Genç sanatçı Eda Urfalıoğlu tarafından gerçek zamanlı olarak sunulan performansla konuklar, elektronik müzik ve görselliğin bir araya geldiği farklı ve etkileyici bir deneyime tanık oldular.

Touchdesigner ile büyüleyici performans

Çalışmalarında kullandığı görüntülerde doğadan esinlenen ve insanları ortak noktada buluşturan müziği görsellikle birleştiren Urfalıoğlu, bang. Prix konukları için gerçekleştirdiği performansta Touchdesigner platformundan yararlanarak çalışmalarını sergiledi. Touchdesigner yazılımı aracılığıyla doğadan ilham alarak tasarladığı görüntüleri geniş bir duvara yansıtan ve elektronik müzikle birlikte izleyenler üzerinde hipnotize edici bir etki yaratan Urfalıoğlu, mekânın dört yanında kullandığı metalik materyallerle oluşturduğu yansımalarla büyüleyici bir atmosfer oluşturdu.

Sanatçı, “Görüntüleri aktarmak üzere perdeyi kullanmak alışkın olduğumuz bir uygulama olsa da izleyiciyi, tasarladığım görsel dünyanın içine almak adına bu kez yansıtıcı metalik yüzeyler kullanımına gittim. Çalışmalarımda farklı materyalleri araştırmaya özen gösteriyorum” dedi.

Elektronik müzikten ilham alan çalışma

Görsellere eşlik eden müzik kullanımında ise özellikle elektronik müziği tercih ettiğini dile getiren Urfalıoğlu, “bang. Prix 2020 lansman etkinliğimizde de minimal ve sakin bir müzikten ziyade insanları harekete geçiren ve ambiyansa daha uygun olduğunu düşündüğüm house music temasını kullandım. Diğer çalışmalarımda da Cassie Mcquarter, Sabrina Ratte ve Exra Miller gibi müzisyenlerin çalışmalarından büyük ilham alıyorum. Bu kapsamda elektronik müzik festivallerini özellikle takip ediyorum. Senior projemde de elektronik dans müzik türleri ve alt türlerini baz alan bir stok görsel arşivleme sitesi oluşturmuştum. Böylece elektronik dans müziği türlerini inceleyerek belirli parametre, kural ve olasılıklara uyan görselleri ortaya çıkarmayı amaçladım” şeklinde konuştu.

Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun olan Eda Urfalıoğlu, bitirme projesini de Touchdesigner ile hazırlamıştı. bang. Prix’nin 2020 lansman etkinliğinden önce Avto Galeri’de gerçekleşen etkinlikte yer alan sanatçı, Salon İKSV ve Anahit Sahne’de müzik grubu Noisual ile iki audio-visual performans sergiledi.

Yeni yaklaşıma uluslararası ilgi

Davetlilerin gece boyunca keyifli vakit geçirdiği 2020 lansman etkinliğinde bang. Prix Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yayıcı bang. Prix 2020 programının yeni stratejisi ve uluslararası çalışmaları hakkında kısaca bilgi verdi. “Programın dördüncü yılında bang. Prix, önceki yıllardan farklı olarak proje bazlı destek ve sergileme imkanın ötesinde sanat, teknoloji, bilim ve tasarım kesişiminde çalışmalar yapan insanlara daha geniş kapsamda destek verecek bir platforma dönüştü” diyen Yayıcı, sözlerine şöyle devam etti: “bang. Prix sadece dijital teknolojilerin öncü örneklerini çalışmalarına entegre eden sanatçıları ve yaratıcı sektörlerdeki kişileri değil; aynı zamanda kendi alanlarında sundukları çözümleri sanatsal yaklaşımlar ile besleyen sinirbilim, biyoloji, mühendislik gibi farklı alanlardan kişileri destekliyor. Program kapsamında destekler, başvuranların gelişim ihtiyacına göre yönlendiriliyor.”

2020 yılı programına başlarken stratejik bir değişime giderek kapsamını genişleten ve 2019 yılsonuna kadar başvuruları kabul etmekte olan bang. Prix, gerçekleştirdiği dönüşümle ülkemizin yanı sıra Japonya, Fransa, Rusya, İtalya, Amerika gibi onbeşden fazla ülkeden başvurular almaya devam ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir