İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bayramda İstanbul Modern’de sanat zamanı

Bayramda İstanbul’da kalmayı tercih edenler ve İstanbul’u ziyaret edenler Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olan İstanbul Modern’i ziyaret rotasına ekleyebilirler.

İstanbul Modern’de neler mi var? İlk kez sergilenen yapıtların yer aldığı koleksiyon sergisi “Şimdinin Peşinde”, tekstil malzemesini kullanan dünyadan önemli sanatçıların yer aldığı “İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar” ve yepyeni bir fotoğraf sergisi “İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul” siz değerli sanatseverleri bekliyor.

İstanbul Modern Koleksiyonu’nda “Şimdinin Peşinde”

İstanbul Modern, “Şimdinin Peşinde” isimli koleksiyon sergisiyle günümüz dünyasında insanlık hallerine mercek tutuyor. İstanbul Modern’in geçici mekânının iki katına yayılan sergi, günümüz insanını serginin merkezine alıyor. İnsanın şehirle, doğayla, kendi benliğiyle olan ilişkisini; toplumsal, tarihsel ve kişisel bağlamda inceleyen eserleri bir araya getiriyor. Sergide yer alan 33 sanatçının heykel, resim, video, yerleştirme ve desenlerden oluşan çalışmaları, insanın fiziki çevresiyle kurduğu ilişkinin dinamiklerini konu ediyor.

Sergide Mehmet Güleryüz,Sarah Morris, İnci Eviner, Murat Akagündüz, Rasim Aksan, Alaettin Aksoy, Taner Ceylan, Deniz Aktaş, Peter Anders, Mehtap Baydu, Ramazan Bayrakoğlu, Sabri Berkel, Kemal Önsoy, Adnan Çoker, Burhan Doğançay, Olafur Eliasson, Tracey Emin, Balkan Naci İslimyeli, Hüsamettin Koçan, Ömer Uluç, Azade Köker, Maro Michalakakos, Hans Op de Beeck, Angel Otero, Canan Tolon, İrfan Önürmen, Necla Rüzgar, Sarkis, Güneş Terkol, TUNCA, Zhan Wang, Nil Yalter, JérômeZonder’in yapıtları sanatseverlerle buluşuyor.

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar

İstanbul Modern, “İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar” başlıklı yeni sergisinde tekstil malzemelerini yapıtlarında sanatsal ifade aracı olarak kullanan 25 uluslararası sanatçının resim, nesne, arşiv malzemesi, yerleştirme ve videolardan oluşan çalışmalarını bir araya getiriyor.

Almanya’nın köklü sanat kurumu olan Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (ifa, Institut für Auslandsbeziehungen) işbirliği ile , Goethe-Institut İstanbul’un katkılarıyla gerçekleşen sergi, tekstil malzemesi kullanarak estetik ve kültürel anlatılar meydana getiren dünyadan ve Türkiye’den 25 önemli sanatçının 50’nin üzerinde eserine yer veriyor.

ifa’nın davetiyle Susanne Weiß ve Inka Gressel ile İstanbul Modern’den sayın Öykü Özsoy’un küratörlüğünde gerçekleşen sergi farklı coğrafyalardan Ulla von Brandenburg, Belkıs Balpınar, Hussein Chalayan, Uli Fischer, Burhan Doğançay, Noa Eshkol, Andreas Exner, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Gözde İlkin, Şakir Gökçebağ, Zille Homma Hamid, Heide Hinrichs, Olaf Holzapfel, Christa Jeitner, Elisa van Joolen & Vincent Vulsma, Servet Koçyiğit, Gülsün Karamustafa, Eva Meyer & Eran Schaerf, Karen Michelsen Castañón, Sabire Susuz, İrfan Önürmen, Judith Raum ve Franz Erhard Walther’ın yapıtlarını ağırlıyor.

Sergi 7 Temmuz’a kadar görülebilir.

İki Arşiv, Bir Seçki:Ara Güler’in İzinde İstanbul

İstanbul Modern’den örnek vereceğimiz üçüncü sergi ise “İki Arşiv, Bir seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul”. Bu sergi ile İstanbul Modern, Ara Güler Müzesi iş birliğiyle “tarihi makinesiyle yazan” Ara Güler’in gözünden kentin 1950’lilerden itibaren yaşadığı değişimin izini sürüyor. “İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul” isimli sergi iki kurumun koleksiyon ve arşivinden ortaya çıktı ve İstanbul’un 20. yüzyılın ortasından bu yana yaşadığı değişimi gözler önüne seriyor. Bu değişimin sonucu ortaya çıkan kolektif belleğin oluşumunda usta sanatçı Ara Güler’in fotoğraflarının rolünü görünür kılıyor.

Ara Güler’in farklı dönemlerde basılmış, her biri imzasını taşıyan çalışmalarına, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu ve Ara Güler Müzesi arşivindeki çeşitli karanlık oda baskısı, obje ve efemera ile fotoğrafların çekildiği semt ve açıları gösteren haritalandırmalar eşlik ediyor.

Küratörlüğünü İstanbul Modern Fotoğraf Bölümü Yöneticisi sayın Demet Yıldız’ın, danışmanlığını ise Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü Umut Sülün’ün yaptığı sergi 17 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir