İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Burcu Erkal Salman “Recycle – Çöpten Sanata” Sergi ile Eva Sanat Galerisi’nde

Resim çalışmalarının yanı sıra düzenlediği ve katıldığı uluslararası workshoplar ve sosyal sorumluluk projeleriyle de isminden söz ettiren Ressam Burcu Erkal Salman, “Recycle – Çöpten Sanata” adlı 5. solo sergisiyle sanatseverle buluşuyor. 2004 yılında ilk kişisel sergisini açan ve çalışmalarıyla Polonya’nın Jan Dlugosz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin desteklediği Uluslararası Sanat Sergisi’ne davet edilen tek Türk sanatçı unvanını taşıyan, Amerika, Rusya, Hollanda, Yunanistan ve Bulgaristan’daki sanatseverlerin koleksiyonlarında da eserleri yer alan Burcu Erkal Salman, “Recycle” sergisiyle tükenmekte olan doğanın sözcüsü olma misyonunu üstleniyor.

Eserlerinde doğaya, önlenemez tüketim hırsına ve geri dönüşüm konusuna dikkat çeken Salman, her gün tüketmekte olduğumuz ürünlerin ambalajlarına ve atıklarına sanatsal dokunuşlarıyla yeni bir ruh kazandırarak, yoğun kullandığı boya katmanlarıyla tüketim çılgınlığını ifade ediyor. Doğanın her şeye rağmen çırpınışı gerçeğini tuvalinde gözler önüne seren sanatçının sergisi Eva Sanat Galerisi’nde 28 Eylül-15 Ekim 2019 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Profesyonel sanat hayatına figüratif çalışmalarla başlayan ve 2011 yılı sonrasında çalışmalarını soyut alana taşırken toplumsal ve evrensel problemlere de dokunan Burcu Erkal Salman’ın bu kez çöpten sanata estetik yolculuğunu sürdürürken, önlenemez tüketim hırsına karşı, geri dönüşüm konusuna dikkat çekmek için atık maddeleri muhteşem sanat eserlerine dönüştürüyor.

Burcu Erkal Salman

1979 yılında İstanbul Nişantaşı’nda dünyaya geldi. Resim merakı, öğrencilik yıllarından önce başlayarak, okul sergileriyle devam etti. 1995 yılında LCC Lisan ve Kültür Merkezi’nde 1 yıl stilistlik eğitimi gördü. Ardından moda tasarımı eğitimi için gittiği Los Angeles American Intercontinental University’e devam etti. 1999 yılında özel bir resim atölyesinde eğitim almaya başlayan Salman, çocukluğundaki pastel boyalara veda edip, yağlı boyayla yoluna devam etti. 2000-2004 yılları arasında 3 karma sergiye katılan Burcu Erkal Salman, 2004’te ilk kişisel sergisini açtı. 2005 yılında sağlık problemleri nedeniyle resme ara veren Salman, 2000-2005 yılları arasında figüratif olan tarzını, resme geri döndüğü 2011 yılında sürrealist ve kavramsal boyuta taşıdı. Resimleri, manevi dünyanın sembollerle bezenmiş soyut boyutuna geçmiş oldu. İçindeki hayalperest kadını tuvaline aktararak, resminde kendisi olan bir yola çıktı. Çalışmalarına kendi atölyesinde devam eden sanatçının bugüne kadar toplam 35 karma 4 kişisel sergisi bulunmakta.

Haber: Eren Kılıç

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code