İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Büyük Fikirler Dizisinden Basit Zevklerin Tadını Çıkarmaya Teşvik: Aylaklar İçin Bir Savunu

Kafka Kitap, “Büyük Fikirler” dizisiyle edebiyat severlere uygarlığı sarsan, insanlık tarihine yön vermiş ve kendimizi keşfetmemize yardım eden fikirleriyle; büyük düşünürlerin, çığır açanların, radikallerin ve ileriyi görenlerin eserlerini sunuyor!

Kafka Kitap etiketiyle raflardaki yerini alan Aylaklar İçin Bir Savunu isimli kitapta Robert Louis Stevenson’ın çalışma etiğini reddedip hayatın (gülmek, yiyip içmek ve açık havada yatıp uzanmak gibi) basit zevklerinin tadını çıkarmayı teşvik eden, hem mizahi hem de ufuk açıcı denemesini, ona ek olarak da yazarın yaşlanmaya, nahoş mekânları ziyaret etmeye, âşık olmaya ve benzeri konulara dair yazıları yer alıyor.

Tarih boyunca bazı kitaplar dünyayı değiştirdi. Bununla kalmayıp toplumu ve insanlığın birbirini görme biçimini etkiledi. O kitaplar ki tartışmalara, muhalif fikirlere, savaş ve devrimlere esin kaynağı oldular. Aydınlattılar, harekete geçirdiler, kışkırttılar, teselli ettiler. Yaşamı zenginleştirdiler ve toplumu ayrı ayrı kendi yaşamlarını sorgulamaya yönelttiler. Kafka Kitap, “Büyük Fikirler” dizisiyle sizlere uygarlığı sarsan, insanlık tarihine yön veren ve kendimizi keşfetmemize yardım eden fikirleriyle; büyük düşünürlerin, çığır açanların, radikallerin ve ileriyi görenlerin eserlerini sunuyor.

ROBERT LOUIS STEVENSON HAKKINDA
 
13 Kasım 1850’de Edinburg’da doğdu. 17 yaşında mühendislik eğitimi almak için Edinburg Üniversitesi’ne kaydoldu. Eğitimini yarıda bırakıp hukuk okumayı seçti, ancak avukatlık da yapmadı. Gerçekte kalbinin derinliklerinde hep yazarlık özlemi vardı. Üniversitede okurken yaz tatillerini Fransa’da, yazar ve ressamlardan kurulu bir sanatçı topluluğunun arasında geçirdi. İlk basılı çalışması  Roads adını taşıyan denemesi oldu. Yazarlık hayatına aralarında öykülerin, romanların, denemelerin yer aldığı pek çok eser sığdırdı. Çocuk edebiyatına da Treasure Island (Define Adası) gibi klasikleşen eserler kazandırdı. Dr. Jekyll ve Mr. Hyde en bilinen ve Stevenson’ın yüz yıl öncesinden geleceğe bakabildiği eseri oldu. Aralık 1894’te hayata veda etti.

AYLAKLAR İÇİN BİR SAVUNU  

Yazar: Robert Louis Stevenson
Çeviri: Seda Çıngay Mellor
Dizi / Tür: Kurgudışı
Yayım Tarihi: Kasım, 2020
Sayfa Sayısı: 144
Fiyat: 20,00 TL (KDV’den muaftır.) 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code