İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cemal Nazım Arslan’ın Kişisel Sergisi ‘Mavi’, Gru Sanat Galerisi’nde!

Cemal Nazım Arslan’ın kişisel sergisi ‘Mavi’ 11 Mart’ta Gru Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

“Dünya, kıyılarında ve derinliklerinde mavidir” Rebecca Solnit

Renk, kaynağından çıktıktan sonra mavi tayfın ucundaki ışık yeryüzüne ve daha derinlerine olan yolculuğunda moleküllerin arasına yayılır ve dağılır. Derin sulardan, gökyüzünden ve uzakta olandan yansıyarak göze ulaşır.

Goethe, “İnsanlar renkle özdeşleşir; renk, göz ve ruhla bütünleşir” der. Bu bağlamda mavi yalnızca uzaklığın duyularımıza fiziksel aktarımı değildir, mavi aynı zamanda belleğin en derin katmanlarına olan yolculukta düşünsel bir mesafeyi anlatır.

Cemal Nazım Arslan’ın, Gru Sanat Galerisi’nde gerçekleşen “Mavi” sergisinde yer alan çalışmalarında doğadaki renk, doku, biçim, hareket ve sesler gibi somut unsurlar gerçek dünyaya doğrudan verilen bir referans olmaktan ziyade soyutlanarak düşünsel bir boyutta harmanlanır. Sergilenen eserler çeşitli bellek yapılarında birbirleri ile etkileşime geçen anılardan doğan dokunulabilir, dinlenebilir, görünür nesneler haline dönüşür.

Sanatçının açık ve koyu renkleri kullandığı yüksek kontrastlı çalışmaları fotoğrafik bir dile yaklaşırken, mavinin tonlarının baskın olduğu çalışmaları rengin hafızasını da içine alarak hala kullanılabilir bir belleğe referans verir. Arslan’ın kurşun kalem, mürekkepli kalem, yağlı boya, video ve AR gibi çok katmanlı ve multidisipliner bir yaklaşımla ürettiği eserlerin yer aldığı “Mavi” sergisi, doğadaki somut unsurlar ile hafızanın akışı ve imgeler arasındaki etkileşimi inceler.

Sergi 23 Nisan tarihine kadar Gru Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code