İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cristina García Rodero ile “Bilinmeyene Yolculuk” Cervantes Enstitüsü’nde

”İspanya Büyükelçiliği, İstanbul Cervantes Enstitüsü işbirliğinde uluslararası bir fotoğraf ajansı olan Magnum Photos ile çalışan ilk İspanyol fotoğrafçı Cristina García Rodero’yu konuk ediyor. İki önde gelen Türk fotoğrafçı Larissa Araz ve Cemre Yeşil Gönenli’nin katılım göstereceği kolokyum 11 Temmuz tarihinde Cervantes Enstitüsü’nde gerçekleşecek.”

Cristina, on beş yıldan fazla bir süredir, ülkenin modernleşmeye başladığı dönemde, İspanya’nın farklı bölgelerindeki kasabalarda popüler festivalleri ve yaşam biçimlerini ölümsüzleştirdi. 1974’ten 1989’a kadar olan dönemi kapsayan bu antropolojik portre, görsel klişelerden uzak, özgün bir görünümle, günümüz fotoğrafçılığının bir klasiği olup ülkedeki folklor ve dini ayinlere ilişkin en önemli görsel belgeyi oluşturmaktadır.

Rodero İstanbul’da gerçekleştirecek etkinlikte katılımcılara, Küba, Haiti, Arnavutluk, Gürcistan, İspanya ve ABD gibi ülkelerde çektiği kapsamlı fotoğraf yolculuğundan örnekler sunacak ve bu çalışmaların sunumu, 3 Türk fotoğrafçı tarafından yorumlanacak.

Sanatçıların her birinin çalışmalarını farklı ülkelerde global kapsamda yürüten ve kendi topraklarında kök salmış örneklerden olması kolokyumun ana temasının ‘’Fotoğraf, Kadın ve Dünya’’ olarak belirlenmesinde etkin oldu.

19.00-21.00 saaatleri arasında gerçekleşecek etkinlik İspanyolca dilinde gerçekleşecek olup Türkçe’ye simultane tercüme yapılacaktır.

Tarih: 11/07/2023

Adres: Şehit Muhtar, Şehit Muhtar Tarlabaşı Bulvarı, Zambak Sk. No:25, 34435 Beyoğlu/İstanbul.

Cristina García Rodero Puertollano, İspanya’da doğdu. Fotoğrafçılığa başlamadan önce Madrid Üniversitesi Güzel Sanatlar Okulu’nda resim eğitimi alan Rodero, daha sonra öğretmen olarak çalışmalarına devam etti. Sonraki 16 yıl boyunca, zamanını başta İspanya olmak üzere Akdeniz Avrupası’ndaki -dini ve pagan- popüler ve geleneksel şenlikleri araştırmaya ve fotoğraflamaya adadı. Bu proje, 1989’da yayınlanan ve Arles Fotoğraf Festivali’nde “Yılın Kitabı Ödülü”nü kazanan España Oculta adlı kitabı ile doruğa ulaştı.

Aynı yıl, García Rodero prestijli W. Eugene Smith Vakfı Ödülü’nü de kazandı. Çalışmalarının belgesel ve etnolojik değeri hatırı sayılır, ancak fotoğraflarının estetik kalitesi onu basit bir görsel kayıttan daha fazlası yapıyor.

Son yıllarda García Rodero, belirli geleneklere sahip diğer kültürleri aramak için dünyayı dolaştı. Dört yıllık bir süre boyunca birkaç kez Haiti’ye gitti ve burada vudu ritüellerini belgeledi, bir dizi etkileyici portre ve etkileyici belgesel gözlemlerle çevrili hareketli sahneler üretti. Haiti’deki ritüeller ilk kez 2001 Venedik Bienali’nde gösterildi.Cristina García Rodero, 1996’da İspanya’da Premio Nacional de Fotografía da dahil olmak üzere birçok ödül aldı. Çalışmaları uluslararası alanda geniş çapta yayınlandı ve sergilendi. Birkaç kitap yayınladı ve 15 yılı aşkın bir süredir Vu ajansının bir üyesi. Garcia Rodero, Magnum’a 2005 yılında katıldı ve 2009 yılında tam üye oldu

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code