İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dank Laboratuvar Tiyatrosu İlginç Bir Oyunla Perdelerini Açıyor!

Dank Laboratuvar Tiyatrosu “İçinde Değerli Bir Şey Olabilir” isimli ilginç bir oyunla perdelerini açıyor. 2019 yılı Şubat ayında sözsüz, fiziksel bir performans olan “Oblomovlaşma” oyunu ile sanat dünyasında çalışmalarına başlayan ve kurulduğu yıl iki ödül alarak dikkatleri çeken tiyatro, pandemi sürecinde de üretmeye devam ediyor!

Burcu REŞİT’in kalemi ve Ali Bircan TEKE’nin rejisiyle seyirci karşısına çıkacak olan “İçinde Değerli Bir Şey Olabilir” isimli oyun önemli bir yaratım sürecine sahip. Araştırmalarına metnin yazım aşamasında başlayan Dank, teorik tüm çalışmalarını, Covid-19 salgınının ilk dönemlerindeki “evde kal” tedbirleri çerçevesinde online olarak gerçekleştirdi.

Son aylardaki sahne çalışmalarına da titizlikle devam eden ekip, disiplinler arası gerçekleştirdiği araştırmalarını oyunun uygulamasıyla buluşturuyor. Emine Irmak BAVKIR ve Sıdıka Derya GÜMRAL’ın oynadığı, bin yıllardır kardeş olan, kendilerinden, travmalarından, takıntılarından, ritüellerinden ve kırılmış umutlarından başka bir şeyleri kalmamış iki kadının bu tuhaf şarkısı 10 Kasım’da Tiyatro Pera’da prömiyer yapacak.

Fiziksel performansın ve duygusal tansiyonun yüksek olduğu “İçinde Değerli Bir Şey Olabilir” oyununun biletleri www.tiyatrolar.com adresinden satışa açıldı. Dank Laboratuvar Tiyatrosu 10 Kasım’daki ilk gösterimin ardından 12, 25 ve 26 Kasım tarihlerinde de oyunun temsillerine devam edecek.

Oyunun Özeti

Bin yıllardır kardeş olan, kendilerinden, takıntılarından, ritüellerinden ve kırılmış umutlarından başka bir şeyleri kalmamış iki kadının tuhaf şarkısı… Bir distopyanın içerisinde dünyada kalan son iki kişi olan kız kardeşler birbirlerine muhtaçtırlar. Yaşadıkları ev artık çöplerle kaplıdır ve çöpleri, doğru sırada, doğru renklerle ve doğru şekilde dizmedikleri takdirde evden çıkaramazlar. Anneden kalma bu ritüelin en önemli kahramanı ise anneannedir. Anneannenin öğrettiği şarkı çocukluklarındaki ritüeli hatırlamalarını sağlayacaktır. Ancak kardeşler ne şarkıyı ne de ritüeli hatırlayabilmektedir. 

“İçinde Değerli Bir Şey Olabilir” Dank Laboratuvar Tiyatrosu’nun ikinci araştırma oyunudur. Anlatı-Diyalog-Fiziksel performans üçlemesi bu oyunun sahneleme yöntemi bakımından araştırma konusu olmuştur. Psikoloji çalışması olarak, fiziksel ve duygusal şiddete maruz kalan kişiler ile şiddete tanık olan kişilerin bu deneyimleriyle baş etme yöntemlerinin altında yatan sebepler araştırılmaktadır. Sosyoloji çalışması olarak ise, toplumsal bakış açılarının oluşmasındaki etken faktörler ve bunlara, oyun içeriği kapsamında, izleyicilerin yaklaşımları araştırılmaktadır.

OYUNUN KÜNYESİ 

Yazar: BURCU REŞİT 

Yönetmen: ALİ BİRCAN TEKE 

Dramaturg: TÜLAY YILDIZ AKGÜL 

Yön. Yard.: CEREN KAYIŞ 

Sosyolog: EMEK YILMAZ 

Psikolog: EDA YILMAZ 

Müzik: ECE NAZ ÖZONAR 

Ağıt: EMİNE IRMAK BAVKIR

Işık Tasarım: TOLUNAY GEZEROĞLU

Makyaj Tasarım: AYŞE DİNÇ YILDIZ 

Afiş Tasarım: TEKİN AYTEKİN

Oyun Fotoğrafları: MERAL KURU

Oyuncular: 

SIDIKA DERYA GÜMRAL 

EMİNE IRMAK BAVKIR

Dank Laboratuvar Tiyatrosunu instagram üzerinden takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code