İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Derviş Zaim Okurlarıyla Buluşuyor

İkinci romanı “Rüyet”, YKY tarafından yayımlanan yönetmen ve yazar Derviş Zaim, 30 Nisan Salı günü okurlarıyla buluşacak. Zaim, saat 18:30’da Yapı Kredi Kültür Sanat – Loca’da Prof. Yavuz Demir moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşinin ardından saat: 20:00’de YKY Beyoğlu Kitabevi’de yeni kitabını imzalayacak.

Sinema yönetmeni ve yazar Derviş Zaim’in 1992’de Yunus Nadi Roman Armağanı’nı kazanan Ares Harikalar Diyarında  romanından sonra kaleme aldığı ikinci roman olan “Rüyet”, YKY’den çıktı. İnsan ruhunun anlam bulma ve kendini oluşturma çabasını ele alan “Rüyet’in hikâyesi günümüz İstanbul’unda geçiyor ve mimar Sine’nin gözünden anlatılıyor: Sine, hayatının labirentinden çıkış yolunu ararken eline bir Birinci Dünya Savaşı hatıratı geçer. Hatıratta yazılanlarla kendi hayatı arasındaki paralellikler dikkat çekicidir. Sine, bu metinle olan etkileşiminde ruhunu huzura erdirecek bir ipucu bulabilecek midir?

Zaim’in “Rüyet”i yazarken Şeyh Galib’in Hüsn-ü Aşk mesnevisini yeniden inşa etmeye girişmiş. Ancak bu inşaatta Şeyh Galib kadar Spinoza’nın, Batılı roman biçimlerinin ve 20. yüzyılın Batı sanatının da harcı bulunuyor. Zaim, 30 Nisan Salı günü  saat 18:30’da  Loca’da okurlarla bir araya gelerek bu ilginç bileşimden söz edecek. “Rüyet”in Türk romanındaki Doğu-Batı gerilimini ele alış biçimini ve romanını çok farklı disiplinlerden kaynaklara “açık” bir yapı olarak kurma çabasını anlatacak. Yazar, Nişantaşı Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Yeni Medya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yavuz Demir’in moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşinin ardından saat: 20:00’de YKY Beyoğlu  Kitabevi’nde kitabını imzalayacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code