İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Derya Yılmaz Özşen’in Nesneye dair “İzler” Heykel Sergisi Galeri Selvin 2’de

Sanatçı Derya Yılmaz Özşen’in Nesneye dair “İzler” Heykel Sergisi 15 Mayıs tarihinde sanatseverler ile buluşuyor. Sergi, 15 Haziran tarihine kadar Galeri Selvin 2’de ziyaret edilebilecek.

Derya Yılmaz Özşen kimdir?

1975 yılında Erzincan’da doğan Derya Yılmaz Özşen, 1993`te Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü`ne girdi. Tarihler 1997 yılını gösterdiğinde Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü`nde yüksek lisans eğitimine başlayan Özşen, sonrasında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi`nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2017 yılına gelindiğinde ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Lisans ve Yüksek Lisans Bronz Heykel Atölyesinde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev aldı ve halen bu  görevi sürdürmektedir.

Birçok sempozyumda eserleri bulunan heykeltraşın, yurtdışında ve Türkiye`nin çeşitli yerlerinde anıt heykelleri yeralmaktadır.

Derya Yılmaz Özşen’in sergisi ile ilgili görüşleri;

Heykellerim, insan ve nesne ilişkisinde insana dair olan izleri üzerinde taşıyan nesnelerin aurasını ve bu auranın algılanmasını yaratan insani boyutu izleyiciye hissettirme, hatırlatma çabası taşır. Heykellerime konu olan nesnelerin gelenekselleşmiş kültürel nesneler olması ve bunların belli bir zanaati, el işçiliğini yansıtması bu açıdan önemlidir. Bu nesneler, üretim biçimleriyle nesilden nesille aktarılan bir el işçiliğinin ve zanaata ait hafızanın taşıyıcısıdır. Yapıtlarımda, nesnelleşen yaşam da insanın kaybettiği, kendisine ait tecrübe ve bu tecrübenin yarattığı belleği hatırlatan nesneye yönelik bakış, sanat imgesiyle görselleştirilir. Çevremizi saran nesne yığını içerisinde, nesnelleşen yaşama karşı benim seçtiğim nesneye ait bakış, sanat imgesinde insana ait izleri hissettirerek, insani boyutu yakalar ve nesneyi öznelleştirir. Böylece izleyici, bu bakışta kendi tecrübesi ve belleğiyle karşılaşır. Heykellerimde ele aldığım nesneler, teknolojik gelişmelerle birlikte hızlı ve çok sayıda üretilen ve insan yaşamını saran nesneler dünyasına ve bu dünyanın yarattığı gerçeklik anlayışına karşı bir eleştiriyi barındırır. 

Sergi 15 Mayıs – 15 Haziran tarihleri arasında Galeri Selvin 2’de ziyaret edilebilir.

GALERİ SELVİN 2

Bebek Arnavutköy Caddesi

No:20A 

Arnavutköy

Beşiktaş İstanbul

Tel: 212.263 74 81

selvincg@gmail.com  

www.galeriselvin.com

Galeri Selvin Pazar ve Pazartesi günleri hariç 11:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code