İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dijital Sanat Eserleri Zamana Nasıl Direnir?

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin arşiv ve araştırma alanı dijitalSSM’in başlatmış olduğu “Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması” başlıklı proje, 13 Aralık Cuma günü katılımın ücretsiz olacağı konferansla devam ediyor olacak.

SSM konferans salonunda düzenlenecek panel, European Graduate School Medya Arkeolojisi ve Tekno Kültür Bölümü Michael Focault kürsüsünden Prof. Dr. Siegfried Zielinski’nin “Gelecekteki Arkeolojiler: MEDYA ZAMANININ DERİN İZLERİ’nden Olası Geleceklere Seyahat” başlıklı konuşmasıyla başlayacak. Sanat ve medya ilişkisinin arkeolojisine ve bu alanda başlattığı Variantology projesine dair yazdığı çok sayıda makale ve kitapları bulunan Prof. Zielinski konuşmasında Gelecek arkeolojisine yönelik Çeşitli projeler sunacak ve MİSAFİR ARŞİV UZMANI programının gerekliliğini savunacak.

Panelin ikinci bölümünde ZKM (Center for Art and Media Karlsruhe) ve PAMAL Group (Preservation & Art-Media Archaeology Lab)’dan Daniel Heiss (Yazılım Mühendisi), Morgane Stricot (Uzman Medya Sanatı ve Dijital Sanat Konservatörü) ve Matthieu Vlaminck (Medya Sanatı ve Dijital Sanat Konservatörü) Medya ve Dijital Sanat Eserlerinin Medya Arkeolojisi Bağlamında Yeniden İnşası: Uygulamalı Vaka Çalışmaları başlıklı konuşmalara değinecek. Uzman ekip Jeffrey Shaw’un Virtual Sculpture (1981), Paul Garrin’in Yuppie Ghetto with Watchdog (1989-1990) ve Frank Gilette ile Ira Schneider’in Wipe Cycle (1972) eserleriyle birlikte vaka çalışmalarını anlatacak ve arkeolojik bağlamda yeniden inşa stratejisinin nasıl uygulandığını ve hedeflerinin ne kadarına ulaşabildiğini inceleyecek.

Sabancı Üniversitesi’nden Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Öğretim Üyesi Selçuk Artut, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Öğretim Üyesi Cemal Yılmaz ve Sakıp Sabancı Müzesi Dijital Koruma Uzmanı Osman Serhat Karaman “Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması” başlıklı projenin ekibinde yer alan isimler.

Atölye çalışmalarının dili İngilizce olmakla birlikte konferansta eş zamanlı Türkçe çeviride mevcut olacaktır.

Detaylı bilgi ve kayıt için www.sakipsabancımuzesi.org

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code