İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dijital Sanatlar Alanında Üretim Yapan Gençlerin Buluştuğu bang. Prix 2019 Sergisi Açılıyor

ArtBizTech’in ana destekçisi olduğu ve bu yıl 3.sü düzenlenecek olan bang. Prix kapsamında jüri tarafından seçilen genç sanatçıların yaratıcı üretimleri, 14-29 Haziran 2019 tarihlerinde Studio-X Istanbul’da sergilenecek.

Jüri değerlendirmesi sonunda 2019 yılı programına katılmaya hak kazanan 12 proje, veri sanatı, biyo sanat, yeni medya ve kinetik sanat kategorilerindeki eserlerden oluşuyor. ArtBizTech ayrıca, dijital sanatlar konusunda eserler üreten gençlerin uluslararası mobilitesini artırmak adına da yepyeni bir projeye start verdi.

Sanattan ilham alan inovasyon projelerinin önünü açmak ve gençlerin teknolojik ve bilimsel unsurlar içeren sanatsal üretimlerini desteklemek hedefiyle yıl boyunca farklı sergi ve etkinliklerle dinamik kalan inovasyon ekibi ArtBizTech’in, ana destekçisi olduğu bang. Prix’nin 2019 yılı projeleri, 14 ile 29 Haziran tarihleri arasında sanatseverler ile buluşacak.

bang. Prix programına seçilerek kinetik sanat, biyo sanat, yeni medya ve veri sanatı kategorilerinde üretimler gerçekleştiren genç sanatçıların eserlerinden derlenen sergi, Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin bir girişimi olarak kurulan Studio-X Istanbul’da düzenlenecek. Sergi boyunca ayrıca Studio-X bünyesinde, hem sanat hem iş dünyasına yönelik günceli yakalayan, sanat ve teknoloji arasındaki bağı güçlendiren, yeni perspektifler kazandıran konuşmalar gerçekleşecek.

Başvuru, mentorluk ve sergileme aşamalarından oluşan programın başvuru süreci 17 Aralık 2018 tarihinde sona ermişti. Jüri üyelerinin program katılımcılarını belirlemesinin ardından mentorluk toplantıları düzenlendi.

bang. Prix programında eserler bu yıl, Borusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi sayın Agah Uğur, İstanbul Bienali Direktörü sayın Bige Örer, Amber Platform’dan da tanıdığımız sanatçı, küratör, eğitimci sayın Ekmel Ertan, ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nde çalışmalarını yürüten sayın Yard. Doç. Elif Sürer, çalışmalarına Stanford Üniversitesi Genom Teknoloji Merkezi’nde devam eden sayın Yard. Doç. Gözde Durmuş ve yeni medya sanatçısı sayın Ozan Türkkan’dan oluşan 2019 jürisi tarafından değerlendirildi.

2019 yılı programına katılmaya hak kazanan 12 projenin sahipleri, iş, sanat, teknoloji ve akademik dünyadan gelen mentorlarla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu. Mentorlar projelere kendi uzmanlıklarına göre yorum ve öneriler getirerek destek verdi.

bang. Prix 2019 sergisinde yer alacak sanatçılar ve eserleri:

Ahmet Ercan Batırel & Buğra Yesilkaynak & Cüneyt Baturel & Ece Atacan & Halit Yağar & Mehmet Çolat – Audi Ipsum

Betül Aksu & Max Paulus – Tinnitus

Cansu Sönmez – Isimsiz

Ece Nur Keskin – Innsaei

Ecem Dilan Köse & Esin Aykanat – Yasam Özü – Çapraz Dönüşüm

Emrecan Ağtaş – Görünmez Bağlar

Engin Arer & Berkay Buğdan – Distanbul

İlke Yıldan & Varlık Yücel – Anı-Görü

Mehmet Berk Bostancı – String Spring

Merve Vural & Sinem Şemsioglu – Otomatik Sanat Eleştirmeni

Nazlı Kök -Timeline

Nergiz Yeşil – Diğer Olası Normaller

Sanatçıların uluslararası mobilitesi için çözüm önerileri

ArtBizTech, bang. Prix’nin yanı sıra farklı projeler de geliştirerek dijital sanatlar konusunda eserler üreten gençlerin uluslararası platformda desteklenmeleri adına bir proje gerçekleştirdi. Bu alanda üretim yapan sanatçıların uluslararası mobilitesini arttırmayı hedefleyen yepyeni bir Design Thinking projesi başlatan ArtBizTech, proje kapsamında öncelikle “araştırma” aşamasında 22 farklı ülkeden katılım sağlanan anketler ile “İçgörü Raporu” yayımladı. Rapor sonucunda ortaya çıkan içgörüleri herkesin erişimine açarak, bu alanda faaliyet gösteren sanatçılar, küratörler, galeri direktörleri gibi farklı deneyimlerdeki kişilerin yorumlarını alan ArtBizTech, ardından Akbank Sanat, Sonar +D ve Londra’da araştırma aşamasında ortaya çıkan içgörülere yönelik farklı disiplinlerden katılımcılarla birlikte çözüm önerileri üretti. Bir sonraki Design Thinking fikir aşaması olan ve Ağustos ayında Kanada’da gerçekleştirilecek proje için ortaya çıkan tüm fikirler de www.bangprix.org web sitesi üzerinden ilgilenenlerle paylaşıldı.

bang. Prix – trailer

2018 yılı sergi açılış videosu

2018 ve 2017 yıllarında sergilenen projeler

http://www.bangprix.org/projeler/

ArtBizTech Hakkında

İnovasyon danışmanlığı alanında hizmet veren ArtBizTech, workshop, seminer ve eğitimleriyle firmaların daha yenilikçi fikirler geliştirmelerine destek oluyor. Çalışmalarında Design Thinking (Tasarım Odaklı Düşünme) ve Artful Thinking (Sanatsal Düşünme) metodolojilerini temel alıyor. İş ve teknoloji, tasarım, psikoloji ve sanat gibi farklı alanlardaki profesyonellerden oluşan multidisipliner ekibin misyonu, sanatı iş ve ve teknoloji dünyasıyla bir araya getirerek, Türkiye’de “inovasyon” kavramına derinlik kazandırabilmek. ArtBizTech’in Amazon.com üzerinden Amerika, Fransa ve Japonya gibi ondan fazla ülkede okuyucularıyla buluşan “Design Thinking Methodology Book” ve “Artful Thinking” isimli iki kitabı bulunuyor.

ArtBizTech bunun yanı sıra, hem iş ve teknoloji dünyasını yeni fikirlerle beslemek hem de Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde yapay zeka, büyük veri, robotlar ve genetik gibi inovatif ve bilimsel unsurları kullanarak sanatsal çalışmalar yapan gençleri görünür kılmak amacıyla, bang. Prix isimli bir program yürütüyor. Bu program dahilinde güzel sanatlar, tasarım, mühendislik ve biyomedikal gibi farklı disiplinlerden herkesin inovasyona ilham veren projelerini destekliyor; farklı mekanlardaki sergileriyle, bu inovatif sanat evrenini daha çok kişiye ulaştırıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code