İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyanın İlk Uluslararası Depo Müzesi Boijmans Van Beuningen Açıldı

Hollanda Kralı Willem-Alexander tarafından Roterdam’da 5 Kasım’da açılan Depot Boijmans Van Beuningen, dünyanın ilk halka açık müze deposu olma ünvanını taşıyor. Aralarında Rembrandt, Magritte, Dali gibi 151 bin eserin yer aldığı koleksiyonlar içinde tek Türk imzasını taşıyan Ali Keleş’in kurduğu Lakeside Koleksiyonu da ziyaretçisi ile buluşacak. 

2015 yılında kurulan ve Hollanda Kurumsal Sanat Koleksiyonları Derneği’nin (VBCN) resmi üyesi olan Lakeside Koleksiyonu’nun Depo Müze’de yer almasından büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Ali Keles, Depo Müze’nin direktörü Sjarel Ex ile yaptıkları uzun vadeli bir anlaşma çerçevesinde, koleksiyonlarını, Depot Boijmans Van Beuningen’deki 173m² alana sahip özel kompartımanlarına taşıdıklarını belirtti. 

Sergileme alanı, depo ve toplantı odasından oluşan kompartımanda, eser üretim süreçlerine katkı sağlamak üzere genç sanatçılara tahsis edilecek bir de sanatçı rezidansı bulunuyor. Eserlerinde bugünü anlatırken yarını düşündüren, gelişen, büyüyen sanatçıları destekleme eğiliminde olduklarını ifade eden Ali Keles, 1946’dan günümüze yerel ve uluslararası sanatçılar tarafından yaratılan 80’den fazla eseri barındıran Lakeside Koleksiyonu’nun, sanatın küresel manzarasında köklerine dönebilen, yerel, modern ve çağdaş sanat eserlerine odaklanarak zenginleştiğini belirtiyor.

Günümüzde birçok uluslararası müze, koleksiyonlarının %6-7’sini sergileyebilirken, Depo Müze, eserleri gizleme geleneğinden kurtararak %99’unu görünür kılacak.  Depolama rafları basitçe hareket ettirilerek, görünüm günlük olarak değiştirilecek ve böylece binaya yapılan her ziyaret benzersiz bir deneyim sunacak. 

Halka açık ilk sanat deposu olarak tasarlanan müzedeki bu yeni konsept ile ziyaretçi, müzelerin sahne arkasında da neler olup bittiğini görebilecek. Çizilen ziyaretçi rotası ile  sergi alanları, heykel bahçeleri ve dinlenme alanları arasında zikzaklar yapılırken, güzergâh üstünde sanat eserlerinin depolama ve bakım organizasyonları ile restorasyon atölyelerindeki çalışmalar da görülebilecek. Depoyu ziyaret edenler ısılarına göre saklanan eserler için yaratılan beş farklı iklim bölgesini de ilk kez Depot Boijmans Van Beuningen’de deneyimleyecekler. Ziyaretçiler, 39,5 metre yüksekliğindeki depo müzenin cephesinde 1,664 adet aynalı panelden oluşan cam yüzeyde ise, daha depoya girmeden, yapının etrafını saran insanları, Museumpark’ın yapraklı zeminini, bulutları ve Rotterdam’ın kentsel siluetini izleyecekler. Müze Depo’nun ilk fikrinden, inşaat sürecine uzanan ve tamamlanmasını içeren müthiş hikayesini ise çok yakında belgesel bir film olarak da izleyeceğiz. Bülten ile paylaştığımız fotoğraflarda da imzası bulunan usta yönetmen Sonia Herman Dolz’un yeni filmi DEPOT, 2022 sonbaharında vizyona girecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code