İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekinakis’in Kişi İsimli İkinci Solo Sergisi Gru Art Gallery’de

‘Kişi kendi kendinin deneyidir’ Oruç Aruoba

Ekinakis’in Gru Sanat Galerisi’nde gerçekleşen ikinci kişisel sergisi Kişi, kişinin kendini bulma yolculuğunu odağına alarak bu yolculuktaki deneyimlerini, duygularını ve dönüşümlerini onun hikayesi ve gözünden anlatıyor.

Kişi’de Ekinakis’in 2021 yılında gerçekleşen Commune – Community – Communication sergisinde karakterize edilen bağıran figürleri yerlerini tekrar sanatçının 2013 yılından itibaren odaklandığı sanatsal üretimindeki tek başına ya da kalabalık gruplar içinde dahi yalnız olarak melankoli, hüzün ve yalnızlığın ağır bastığı figürlere bırakıyor. Ekinakis’in spontane bir akış içerisinde yüzeye uyguladığı kumaşlar ve kağıtlar vasıtasıyla, serbest çağrışımla ifadeler ve suretler verdiği figürleri, tevazu gösteren, bildiği doğrular için savaşmaktan ve derdini anlatmaktan uzak, ancak özüne kavuşmak için sakince hayatı anlamlandırmaya çalışır durumda izleyici karşısına çıkıyor.

Sergide yer alan tuval üzerine akrilik çalışmalarının yanı sıra, kağıt işlerden oluşan bir seri ve papier mache tekniğiyle üretilmiş üç boyutlu üretimlerin çıkış noktasını, sanatçının kendini deneme sürecindeki kişisel deneyimleri, gördükleri, göremedikleri, baktıkları, bakmak istemedikleri ve nihayetinde kendini bulma sürecindeki uyanış ve anlamlandırma durumları oluşturuyor. Bu bağlamda Kişi’de sergilenen çalışmalarda kişinin temsiliyeti sıklıkla sanatçının kişisel hikayeleriyle bağ kuruyor. “Scenes from a dream” serisinde Ekinakis’in sanatsal üretim süreci içerisinde deneyimlediği zorluklar karşısında bir çıkış yolu olarak, kendisinin yaşadığı, hissettiği ya da özlemini duyduğu durumları tüm gerçekliğiyle betimlediği on hayali rüya sahnesiyle ortaya konuluyor. “Personal Escape” ise sanatçının kaçmak istediklerinin yanı sıra kaçışın olası ihtimalleri ve sonuçlarının diyalektiğini, sanatçının belirgin estetik üslubuyla imgesel bir biçimde ortaya koyuyor.

29 Nisan – 18 haziran 2023 tarihleri arasında Gru Sanat Galerisi’nde izlenilebilecek Kişi sergisi, izleyicileri Ekinakis’in kendini bulma yolculuğunda gelişen ve dönüşen sanatsal arayışını keşfetme ve sanatın dönüştürücü etkisini deneyimlemeye davet eder.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code