İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Enaniyet Zinciri Sergisi Beşiktaş Rum İlkokulu’nda Sanatseverlerle Buluştu

Ressam Heyecan H. Şahin’in “Enaniyet Zinciri” adlı sergisi, 20 Haziran 2019 Perşembe akşamı düzenlenen ve sanatseverler tarafından büyük ilgi gören bir açılışla Beşiktaş Rum İlkokulu’nda açıldı. Felsefede ve Kur’an-ı Kerim’de “insanın yalnız kendisiyle ilgilenmesi, herkesi ve her şeyi kendi çıkarı için kullanma isteği (egoizm)” ve “kendini üstün görme, kendini her şeyin amacı olarak kabul etme eğilimi (egosantrizm)” anlamında yer alan “ENANİYET” kavramını temel alan “Enaniyet Zinciri” sergisi, sanatçı Heyecan H. Şahin’in çeşitli resim ve enstalasyon yapıtlarını bir araya topluyor. Sanatçının eserleri 21-07 Temmuz 2019 tarihleri arasında, uzun yıllar sonra bu sergi için özel olarak açılan Beşiktaş Rum İlkokulu’nda görülebilecek.

Çalışmalarında “Günümüzün ENANİYET ZİNCİRİ nedir?” sorusuna cevap aradığını belirten Heyecan H. Şahin, açıklamasında şunları belirtti:

“Kavramlar, doğrular, amaçlar öylesine karışmış ki, insan iç muhasebesini neye göre yapacağını bile şaşırmış durumda. Günümüzde her şeyi bilmek zorunluluğu dayatılıyor. Bilmezsen öteki olmaktan, dışlanmaktan endişe ediliyor. Elbetteki ENA = BEN fikri çağlar boyunca vardı. Büyük usta Mimar Sinan’ın Edirne’de yaptığı Selimiye Camii’nin avluya giriş kapısında, tepeden neredeyse kapının yarısına kadar sarkan, sağ ve sol yana açılan kalın zincirleridir insanı egosuyla yüzleşmeye çağıran. Bu zincirin böyle salınmasının sebebi insanların içeriye eğilerek zincirin altından geçmesini sağlamaktı. Böylelikle camiye giren müminler (padişah dahil her kim olursa olsun) enaniyet ve benliklerini kapının dışında bırakırlar ve namazlarını bu tür duygulardan arınmış bir biçimde yani huşu ile kılarlardı. Ancak günümüzde ve giderek, ENANİYET = BENMERKEZCİLİK ile kişisel auramız dışındaki hiçbir şeyi görmez, umursamaz, değer vermez ve hatta sonsuz kullanılabilir, yok sayılabilir kılmaktayız. Ben de sergime değer verip gelen sanat dostlarının içeride anlattığım insan hikayelerini berrak bir zihinle, sıcak bir kalple duyumsamalarını arzu ediyorum”.

Eserlerinde toplumdaki dezavantajlı bireylerin maruz kaldığı haksızlıklara ve çaresizlik çığlıklarına aracılık etmeyi hedefleyen sanatçı Heyecan Şahin, kadınların sorunlarının yanı sıra Türkiye’nin acı bir gerçeği olan mevsimlik tarım işçisi çocuklarına odaklanıyor. Bu amaçla, sergiden elde edilecek olan gelir, mevsimlik tarım işçisi çocukların resimle kendini ifade etmelerini sağlamak, eğitimlerine destek sağlamak, ilgili kurumların dikkatini esnek eğitim modeli çözüm arayışına çekmek, kalbinde iyilik olan insanlara bir başka yol daha açmak amacıyla kullanılacak!

Detaylı bilgi için;

iletisim@logosiletisim.com

0539 682 97 69

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code