İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erhan Us “Her Günkü Şeytanlar” Sergisi ile Ankara Rahmi M. Koç Müzesi’nde

Ankaralı kavramsal sanatçı Erhan Us’un daha önce Yunanistan, Bulgaristan, Japonya ve ülkemizde  sergilenmiş çalışmaları ile ilk kez sergilenecek eserlerinin yer aldığı “Her Günkü Şeytanlar” [Everyday Demons] sergisi, 2-8 Ekim 2019 tarihlerinde Ankara Rahmi M. Koç Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Sergi, sanatçı Erhan Us’un; toplumun manipüle edilen gerçeklik algısı, başarı-başarısızlık kavramları, kadının metalaştırılması, iş dünyasının vizyona getirdiği kısıtlamalar, şekilcilik ve klişeler,
sürükleyici trendler,  gündemsizleşme ve cehalet, iyilik-kötülük felsefesi, kimliksizleşme, hırs, bilinçsiz muhafazakarlaşma, popüler kültür, içi boşalan kavramlar, siyasi tarih, sıkışmışlık ve duyguların meşrulaştırılma yöntemleri, hızlı tüketim ve teşhir, statü arayışı, inancın dogma yapısı, sivil toplum kuruluşları, vicdan ve nefret, monotonluk, yalan ve uyum, kısıtlanmış fikirler, ritüeller ve normlar, kadrolaşma ve etik, toplu körlükler, yönetimsel baskılar gibi konuları sistem eleştirileri biçiminde ele alan enstalasyonlarını [yerleştirme] içeriyor.

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi; sanatçının AFSAD, Artsürem, Apodec Selanik, İklim Sanat Projesi, Pinelo İstanbul, UPSD Genç Etkinlik 8, Tokyo Metropolitan Müzesi ve Design Festa Gallery, Art Garage İstanbul, Varna City Art Gallery, Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenen eserleri ile ilk defa seyirci ile buluşacak çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

Us’un bu dönemki diğer sergileri ise GaleriBu Pavilion [İstanbul], The Hive Rome [İtalya], Kuzguncuk Art Project [İstanbul] ve Pinelo Art Days Miami [ABD]’de gerçekleşecek.

Manifesto

İçinde bulunduğumuz sistemler mi vizyonumuzu köreltiyor, yoksa beynimizdeki sınırları kaldıramadığımızda onları kalkan
olarak mı kullanıyoruz? Kalıplar görüyorum etrafıma baktığımda. Herkesin görüp geçtiği, nedensellikle bağdaştırmadan onayladığı, bahanelerle meşrulaştırdığı kalıplar, toplumsal çözülme. Statik geçmişimiz; gelenekleri toplumca taklit ederken, şekilciliğin yarattığı ölü ağırlığı ile ‘muasır’ medeniyet seviyesinden uzaklaşmanın mazeretleri…

Bakın ve görün ki; kimsenin dikkatini çekmeyen günlük olaylar, önlem alınması gereken sosyolojik olayların habercisidir.

Erhan Us Kimdir?

Sanatçı ve yazar olan Erhan Us 1987’de Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi THM’den mezun olduktan sonra, marketing üzerine yaptığı çalışmalara ve 11 sivil toplum başkanlığına istinaden ‘En İyi Dijital Ajans’ ödüllerine ve uluslararası onur nişanlarına layık görülen Erhan Us’un eserleri; birçok ülkede çeşitli sergilerde sanatseverlerle buluştu. İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji, Anadolu Üniversitesi’nde Felsefe çalışmalarını sürdüren Us aynı zamanda A.D.1644 Marketing Group’un CEO’su olarak görevine devam etmektedir. Dijital Prestij: Teknoloji, Sosyal Medya ve Marketing Üzerine kitabı 2018’de yayımlanan Us; AFSAD, Anadolu Görsel Sanatlar Derneği, SKAL Int. Roma ve Turizmin Geleceği Platformu üyesi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code