İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erhan Us’un The God Simulation [Tanrı Simülasyonu] Adlı NFT Koleksiyonu İzleyici ile Buluşuyor

Kavramsal/protest sanatçı ve yazar Erhan Us’un on ikinci kişisel sergisi The God Simulation [Tanrı Simülasyonu], NFT koleksiyonu olarak 10 Şubat itibariyle izleyici ile buluşuyor.

The Truman Show filminden elli karenin bozulmuş formları ile gerçeklik, simülasyon argümanı ve bilinç üzerinde duran sanatçı, toplumun inanmayı tercih ettiği sabitler ve güncel önermeler arasındaki önyargı / tutum farkına değiştirilmiş görme biçimleri kullanarak dikkat çekiyor.

Dev NFT ‘marketplace’leri OpenSea.io ve Rarible.com’da erhanus kullanıcı adı ile görüntülenebilecek Us, sanatın sansasyonelliğin etkisinde kalmamasının önemini vurgulamak adına, sınırlı NFT’nin satışa sunulacağını belirtti. Serinin devam projeleri, Matrix ve 13. Kat’ın incelendiği iki yeni koleksiyon da Mart ve Nisan’da sanatçının NFT hesaplarında izlenebilecek.

Manifesto

On binlerce yıl sonra yaşayacak bir insanın, evrimin aşamalarını veya tarihini çözümlemek için tasarladığı bir bilinç olmak ya da olmamak. Belki kanlı canlı insan, belki kavanozdaki beyin ya da birkaç silikon etkileşimi olarak Platon, Descartes, Hume, Kant, Berkeley, Baudrillard, Bostrom. Soğuk bir gün doğumu gibi yüze çarpan dogmaların arasında o ‘kutsal’ kitabın karakterleri değiştirildiğinde; cezalandırıcı tanrının sınadığı kuklalarla, bir simülasyonda zalim çocukların Sims karakterleri arasında hiçbir fark yok.

Erhan Us

Kavramsal sanatçı ve yazar [1987, Ankara]. Bilkent Üniversitesi THM’den sonra, marketing çalışmaları ve on bir STK başkanlığına istinaden uluslararası onur nişanlarına ve en iyi dijital ajans ödüllerine layık görüldü. Eserleri; 30’a yakın ülkede sanatseverlerle buluştu. Dijital Prestij: Teknoloji, Sosyal Medya ve Marketing Üzerine kitabı 2018’de yayımlanan, ikinci kitabı Status Quo’nun Mart 2022’de raflarda olması beklenen ve yaşamı hakkında bir de belgesel çekilmiş olan Us; a+A Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve AFSAD üyesi olup, İstanbul ve Anadolu Üniversiteleri’nde Sosyoloji / Felsefe çalışmalarına devam etmekte ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde dersler vermektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir