İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Evinde Gibi Ruhun Evsiz Yerlerde” Sergisi BE Contemporary’de

BE Contemporary, “Evinde Gibi Ruhun Evsiz Yerlerde” sergisiyle Fulya Çetin, Günseli Baki, Monica Papi, SENA, Sezgi Abalı, Şafak Şule Kemancı ve Yekateryna Grygorenko’nun işlerini bir araya getiriyor. Ursula K. Le Guin’in dizelerinden ilham alan; küratörlüğünü Sezgi Abalı’nın üstlendiği sergi, 2 Haziran – 9 Temmuz 2023 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

“Evinde Gibi Ruhun Evsiz Yerlerde” sergisi ev kavramına sadece bir mimari ve kültürel yapı olarak yaklaşmıyor. İnsanın tasarlayıp, inşa ettiği ve imlediği çeperin ötesinde bir ev arayışında olan, alışılmışın dışına çıkaran, “evsiz”liğin sınırında gezdiren işleriyle yedi sanatçı kadına yer veriyor. Ev insanın inşa ettiği yer midir, yoksa doğduğu yerküre midir? Günümüzdeki ekolojik kıyımın ardında yatan yaklaşım doğayı insana yabancı, kendi inşa ettiği binaları ise yuva olarak görüyor. İnsanı doğadan ve diğer yaşam formlarından ayrıştıran bu tutumla, var olma hakkı ancak insan olmanın çevresinde, ona sağladığı fayda çerçevesinde belirleniyor. İnsan dışı olanı kontrol etme çabası kendine de dönüyor, hangi kimlikler ve bedenlerin ait, hangilerinin aitsiz; diktiği evlerin duvarlarına dayanarak hayatta kimin misafir kimin ev sahibi olduğuna karar vermek hakkını kendinde görüyor.

Fulya Çetin, Sessiz, 2021, tuval üzerine yağlı boya, 90 x 95 cm

Oysa, “Evinde Gibi Ruhun Evsiz Yerlerde”, Ursula K. Le Guin’in “Hep Yuvaya Dönmek” kitabında yer alan ‘Bulucular Locası’na Katılma Şarkısı’ndan ilham alıyor. Evinden uzaklaştıkça eve dönen bulucuların kabul şarkısını söyleyerek kurgulanmış bir evin ötesinde hayatta, bedende ve aldığı her solukta evde olma halini arıyor. Sezgi Abalı’nın Özge Somersan’la birlikte kaleme aldığı kavramsal metinde serginin teması şu şekilde ifade ediliyor: “Ev kavramının sanatçının imgeleminde farklı form ve anlamlara bürünerek karşımıza çıktığı sergi; hayalle gerçeğin, somutla soyutun, gündelik olanla olağanüstünün kesiştiği yerde duruyor. Ortak düşler kurma gücümüze; kendimizi yeniden anlama, değiştirme ve çoğaltma becerimize işaret ediyor. Sergi bir diğer yanıyla ev’i en öznel anlamıyla ele alırken; ilkin ana rahminde sonrasında aldığımız ilk nefesle kendi bedenimizde varoluşumuzdan beri evle kurduğumuz yaşam boyu süren karşılıklı ilişkinin izlerini sürüyor.”

Çalışmalarına Kasım 2022’de başlanan “Evinde Gibi Ruhun Evsiz Yerlerde”, Kahramanmaraş depremleri sonrasında kendisini sarsıcı bir bağlamda buluyor. BE Contemporary, aslen farklı bir tema için bir araya gelmiş olan sanatçılar ve işlerinin yanı sıra, sanatın birleştiren ve iyileştiren gücüne inanarak, serginin tekinsiz olduğu kadar sağaltıcı etkisine alan açıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code