İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Felsefe Yoluyla Dünyayı Değiştirebiliriz!

Gençliğin nabzını tutan eserleriyle okuru kalbinden yakalayan Seran Demiral’ın kaleme aldığı  Bizden Dünyaya, büyüme, kişilik oluşturma ve dünyayı keşfetme sürecinde sorularına cevap arayanların düşünsel yolculuklarına rehberlik eden ”Kafası Karışıklar” serisinin ikinci halkası olarak raflardaki yerini aldı.
 
Kendi tartışma ortamlarını yaratarak, zihinlerinde uçuşup duran soru balonlarını teker teker patlatan Kafası Karışıklar, hayatı yeni baştan keşfe çağırıyor; dünyaya, evrene, varoluşa ve toplumsal ilişkilere dair eteğindeki bütün taşları döküyor!

Okurlarını, gündelik hayatın seyrine etki eden derin konular üzerine ”tartışmaya” davet eden bu merak uyandırıcı roman, felsefe kitaplarında olmayan hareketli temposu ve macera kitaplarında yer almayan düşünsel arka planıyla öne çıkıyor.


Serinin devamında, ”Tartışmacılar Kulübü”nün gündeme getirdiği sorular ”bizden dünyaya” doğru evriliyor; bilimin, sanatın ve felsefenin çok daha derinlerine dalıyor. Sevim, ”Nasıl Yapalım?”  sorusuyla tüketim alışkanlıklarımızı ve doğayla ilişkimizi sorgularken alternatif yaşamların mümkün olabildiği bir dünya hayalini tartışmaya açıyor. Barış ise, ”Dünyayı neden değiştirmeliyiz?” diyerek olumsuzluklar karşısında yakınmak yerine eyleme geçmenin gerekliliğini vurguluyor. ”Karanlıktan şikâyet edeceğine bir mum yak,” özdeyişinin âdeta manifestosunu sunuyor.

Felsefenin zihni geliştiren bir düşünme pratiği olduğunu hatırlatan Bizden Dünyaya, belgesel sinemadan edebiyata, televizyon dizilerinden dünyaca ünlü ressamların yapıtlarına uzanarak, bilimin ve sanatın ayrılmaz bir bütün olduğuna dikkat çekiyor.

Akıllarında milyonlarca soruyla etrafımızda dolaşan bütün gençlerin gönüllü sözcülüğünü üstlenen Seran Demiral, bu kitabıyla, konuşarak paylaşmanın insan ruhunu nasıl da iyileştirebileceğini gözler önüne seriyor.

Unutmayın, ”düşünmek ile hayal kurmanın kesiştiği yerde, felsefe dünyayı değiştirebilir.”

KÜNYE

Bizden Dünyaya
Kafası Karışıklar-2

Roman, 10 yaş ve üzeri
Yazan: Seran Demiral
Fiyat: 23,00 TL
Baskı Detayları: 176 sayfa, enso kâğıt, karton kapak, 13,5×19,5 cm
ISBN: 9786052854105
Etiketler: Arayış, Büyüme ve Olgunlaşma, Eleştirel Düşünme, Empati, Kendini Tanıma, Sorun Çözme

Seran Demiral hakkında
 
2007 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’nden, 2011 yılında da Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde Çevrimiçi Çocuklukta Özneleşme konulu doktora tezini tamamladı. 2005 yılında Münzevi, 2007 yılında Hissizleşme isimli fantazya romanları, Parmak UçlarıLikya’nın Şarkısı ve Hatırla olmak üzere çocuk romanları yayımlandı. Daha önce Filozof Çocuklar Kulübü adını taşıyan dört kitaplık serinin yeniden düzenlenmesiyle ”Kafası Karışıklar” ortaya çıktı. Hayat Üretim Merkezi adında bilimkurgu romanı ile çeşitli antolojilerde yayımlanmış öyküleri olan Seran farklı türlerde yazmaya devam etmektedir. Çocuklar için felsefe (P4C) atölyelerinde çocuklarla buluşur, çocuklarla buluşmadığı zamanlarda çocukluk ve çocuk edebiyatı konuşur, çeşitli üniversitelerde dersler verip makaleler yazarken çocukluğun farklı yanlarını düşünür; kısacası yaşamını çocuklarla zenginleştirir. Başka dünyaların mümkün olduğuna inanır ve uzun zamandır başka hayatların olanaklarını çocuklarla aramaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code