İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fırat Neziroğlu’nun “İçimdeki Deniz” İsimli Kişisel Sergisi Anna Laudel Bodrum’da!

Anna Laudel Bodrum, 18 Haziran – 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında Fırat Neziroğlu’nun “İçimdeki Deniz” başlıklı yepyeni eserlerinden oluşan kişisel sergisine ZAİ Yaşam’da ev sahipliği yapıyor.

Neziroğlu, Anadolu’nun bilinen en eski sanatlarından olan kilim dokuma tekniğini, plastik sanatlara uyarlayarak geleneksel bir formu kendine özgü bir tekniğe dönüştürüyor. Bu alanda ilk kez kullanılan misina malzemesi ile klasik dokuma geleneğine farklı bir yorum katan sanatçı, kendi ismine ait patentli dokuma tekniğiyle geleneksel olanı çağdaş ile uyum içerisinde bir araya getiriyor.

Sanatçı, sadece Anna Laudel Bodrum için özel olarak ürettiği eserlerinden oluşan “İçimdeki Deniz” sergisinde ilk Türk halısı olarak bilinen Pazırık kurganından çıkan Türk Düğümü’ne atıfta bulunan dört büyük halıyı sanatseverlerle buluşturuyor.

Köşeleri yumuşatılmış, akışkan balık dokumalarıyla bezeli bu büyük halıların yanı sıra, sergiye gelenler nakışla işlenmiş bir akvaryum ve su içinde izleyici ile etkileşim içinde olan balık figürünü deneyimleyebilecekler.

Aynı zamanda dansçı olan Neziroğlu’nun su içinde dans ettiği ışık ve akış performansının video olarak yer alacağı “İçimdeki Deniz” sergisi 31 Temmuz 2022 tarihine kadar Anna Laudel Bodrum’da ziyaret edilebilecek.

Fırat Neziroğlu

1981 yılında İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü’nde öğrenim gördü. Aynı bölümde doktora çalışmalarını sürdürmekte ve araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.  İstanbul, Como,Münih, Roma, Maniago, Londra ve Paris’te kumaş koleksiyonları sergilenen sanatçı birçok ulusal ve uluslararası yarışmada dereceye girmiş birincilik ve ikincilik ödülünü almıştır. New York Fashion Week defilesinde YEN koleksiyonu ile Anadolu’yu dünyaya tanıtan Neziroğlu’nun dokumaları bugüne kadar La Triennale di Milano, Norveç Kraliyet Büyükelçiliği, Londra Victoria House’ta sergilenmiştir. Eserleri Sotheby’s ve Christie’s gibi önde gelen müzayede evlerinde birden çok yer almıştır.

Fırat Nezioğlu’nun başarılı çalışmaları, yurt dışında özel üretimler yapmak üzere birçok resmi etkinliğe davet edilmesini sağlamıştır. Sanatçı, Norveç Kraliyet Büyükelçiliği himayesinde Oslo’ya ve Tayland Kraliçesi’ne özel bir kumaş örmek üzere Tayland’a doğum günü kutlamalarına davet edildi. 2017 yılında ise özel bir dokuma örmek için Katar Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani tarafından Katar’a davet edildi.

Neziroğlu, kurduğu ModernDansLAB klasik bale-modern dans topluluğu ile birlikte aynı zamanda sahne çalışmalarına devam etmektedir. Farklı şehirlerdeki üniversitelerde birçok seminere ve konferansa katılan Neziroğlu, yaşamını ve çalışmalarını İzmir’de sürdürmektedir.

*Haberin içeriği Anna Laudel galeri tarafından hazırlanan sergi metninden alınmıştır.

Anna Laudel Bodrum Adres:

ZAİ YAŞAM Çırkan Mahallesi, Halide Edip Adıvar Cd. No:7, Bodrum

Ziyaret Saatleri:

Pazartesi hariç her gün 09.00 – 20.00 arası*Ziyaretlerde +15 yaş kuralı uygulanmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code