İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Frankfurt Türk Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Frankfurt’ta Türk Sinema rüzgarı estiren 22. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kapanış gecesinde 7 dalda en iyilere ödülleri takdim edildi. En iyi kadın oyuncu dalında “Koridor” filmindeki performanslarıyla  oyuncu Ayşe Demirel ve Emel Göksu, En İyi Erkek Oyuncu dalında ise “Sardunya” filmindeki performansı ile Ali Seçkiner Alıcı ve “Beni Sevenler Listesi” filmindeki performansı ile Halil Babür “Altın Elma” ödülünü kazandı.

Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nde  En İyi Film Ödülü’nü “Okul Tıraşı” filmi kazandı. Festivalin kapanış ve ödül töreni CineStar sinemasında oyuncu Şencan Güleryüz sunuculuğunda gerçekleşti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen, Film-San Vakfı’nın Türkiye Proje ortağı olduğu festivalin kapanış töreni, Festival başkanı Hüseyin Sıtkı’nın konuşmasıyla başladı. Daha sonra festival danışmanı Fehmi Yaşar konuşmasında, 2023 yılı itibarı ile festivale yeni bir kategori olarak “Senaryo yarışması” da olacağını açıkladı. 

Ali Seçkiner Alıcı & Murat Seven

“Festivaller bizi insanlara ulaştırmanın yolu!”

Bu yıl “Sesini Yükselt!” temasıyla başlayan festivalde en iyi film ödülünü kazanan “Okul Tıraşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan, ödülünü festival başkanı Hüseyin Sıtkı’dan aldı. Karahan ödülünü alırken yaptığı konuşmada, sinemaya nasıl başladığını anlattı. Karahan “ Ödüller ve festivaller bizi insanlara ulaştırmanın bir yolu. Bu festival de benim için öyle. Hem Frankfurt için hem de ülkemiz için önemli, bu yüzden hepinize teşekkür ediyorum.” dedi. 

Ödül alanlar listesi ise şöyle sıralanıyor;

En iyi Film: Okul Traşı – Yönetmeni Ferit Karahan

En İyi Yönetmen: Fikret Reyhan – Çatlak

En İyi Görüntü Yönetmeni: Orçun Özkılınç – Sardunya

En İyi Senaryo: Tufan Taştan ve Barış Bıçakçı – Sen, Ben, Lenin 

En İyi Müzik: Orçun Erdoğan  – Bir Nefes Daha 

En İyi Kadın Oyuncu: Ayşe Demirel  ve Emel Göksu – Koridor

En İyi Erkek Oyuncu: Ali Seçkiner Alıcı – Sardunya & Halil Babür – Beni Sevenler Listesi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir