İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

GEMSS 2019 Sergisi 6 Eylül’de Kapılarını Açtı!

Türkiye’nin yaratıcı genç mimarlarının  yalnızca projeleriyle değil, bütüncül yaratıcı yaklaşımlarıyla değerlendirildiği Genç Mimarlar Seçkisi’nin sergisi GEMSS 2019 The Circle’da açıldı. Seçkide yer alan 14 mimarın üretimlerini paftaların yanı sıra maket, eskiz, obje ve video gibi yaratıcı öğelere yer vererek yansıtan sergi 12 Ekim 2019 Cumartesi tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Ülkemizde geleceğin mimarisine yön verebilecek 40 yaş altı 14 mimarın yer bulunduğu Genç Mimarlar Seçkisi ve Sergisi 6 Eylül tarihinde The Circle’da açıldı. Sait Ali Köknar küratörlüğünde VitrA, Şişecam, Petra, Ersa, Trimline ve Arkitera’nın desteğiyle gerçekleşen GEMSS seçkisi, mimarların yanı sıra sanatçılar, sektör temsilcileri ve akademisyenlerden oluşan multidisipliner bir seçici kurul tarafından belirlendi.

Mimarlık alanı içinde bina tasarımı ve üretiminin yanı sıra geçici mekan tasarımları, ürün tasarımı, eğitim, araştırma, yayın gibi farklı pratikleri temsil eden; Türkiye’deki mimarlık kültürüne pratik, sanatsal ve akademik anlamda çok yönlü katkı sağlayan mimarların bir araya getirildiği GEMSS 2019 sergisi günümüz mimarisine dair kapsamlı bir manzara çiziyor.

Sergi tasarımını  ve Sanja Jurca Avcı ve Dilara Tekin Gezginti’nin üstlendiği GEMSS 2019, seçkinin temel prensiplerinden olan “mimarların entelektüel kimliğini ve mimarlık yapma biçimlerini” dikkate alma durumunu benzer bir niyetle devam ettiriyor. Serginin tasarımında seçilen mimarların düşünme ve üretme biçimlerini, kendilerini ifade etme araçlarını ve yöntemlerini ziyaretçiye aktarmanın hedeflendiğini vurgulayan Dilara Tekin Gezginti, bu hedefin kimi zaman her mimara eşit ve aynı formatta alan ayırmak, kimi zaman da olanca serbestliğiyle çeşitlenen temsil araçları kullanmak olarak karşılık bulduğunu belirterek sözlerine devam ediyor: “Mimarların seçki başvurusunda kullandıkları, 1 ya da 2 projelerini sundukları paftalar; seçki sürecinde yer alan temsil ürününü ziyaretçiyle paylaşmak adına şeffaf bir duruş ortaya koydu. Paftaların hemen yanında yer alan ve görece daha küçük tamamlayıcı öğeler, mimarın önemli bulduğu herhangi bir durum ya da projeyle ilgili özgürce kendini ifade edebilmesine aracılık etti; 2 ve 3 boyut arasında değişen farklı seviyelerde  temsil ürünleri ortaya koydu.”

Serginin bir diğer bileşeni olan portfolyolar ve eskiz yüzeyleri, mimarın kişisel ve mesleki arşivini sergi sürecine eklemlemek adına faydalı araçlar olarak kullanılmış. Mimara daha özgür bir alan tanımak amacıyla sergiye dahil edilen 3 boyutlu objeler, bir maket ya da 3D print olabildiği gibi, mimarın sergiye katmak istediği anlamsal karşılığı bünyesinde barındıran herhangi bir obje olarak da yer bulmuş. Sergide benzer bir esnekliği ve çeşitliliği medya alanında da temsil etmek üzere, mimarların kendi pratiğini anlatmak üzere ürettiği birer dakikalık videolarına da yer verilmiş.

14 mimar profilinin “porfolyo, eskiz, obje ve video” temsilleri bir arada sunularak, ziyaretçinin bu birlikteliği deneyimlemesi ve üzerine düşünmesi hedefleniyor. Bu bir aradalık, Küratör Sait Ali Köknar’ın tabiriyle “Şu sıralar mümkün mimarlık yapma biçimleri”nin sergideki karşılığı olan bir harita olarak ortaya konuyor.

GEMSS 2019 seçkisinde yer alan mimarlar (alfabetik olarak) şu şekilde sıralanıyor:

•    Alper Derinboğaz (Salon Architects)
•    Bihter Çelik (-trak)
•    Birge Yıldırım Okta (Oktaa)
•    Burak Pekoğlu (BINAA)
•    Buşra Al (Plug Ofis)
•    Cihan Sevindik (OfficePan)
•    Evren Başbuğ (StudioEvrenBaşbug)
•    Ferhat Hacıalibeyoğlu (İkiartıbir Mimarlık)
•    Ilgın Avcı (CAA Studio)
•    Melike Altınışık (Melike Altınışık Architects)
•    Oral Göktaş (SO?)
•    Ramazan Avcı (SCRA Mimarlık)
•    Sevince Bayrak (SO?)
•    Zuhal Kol (Openact)

GEMSS sergisi The Circle’daki gösteriminin ardından, Arkitera Genç Mimar Ödülü’nün kazananıyla beraber 1-30 Haziran 2020 tarihlerinde, Londra Mimarlık Festivali kapsamında RIBA’da (Royal Institute of British Architects) gösterilecek.

Sergi Tarihleri: 06 Eylül – 12 Ekim 2019
Ziyaret Saatleri: 10:00-18:00
Ziyaret Günleri: Pazar hariç her gün
Adres: Kumbaracı Yokuşu, Tercüman Çıkmazı No 16/1, Beyoğlu, İstanbul – Türkiye
Telefon: 0212 292 79 10
E-mail: gemss@thecircle-o.com

Ayrıntılı bilgi için www.thecircle-o.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir