İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Genç Çizerlerin Gözünden ‘Sosyal Uyum’

Aydın Doğan Vakfı ve Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin iş birliğiyle bu yıl 12.si düzenlenen karikatür yarışmasında basarılı çalışmalarıyla dereceye giren genç çizerlere ödülleri takdim edildi. 27 şehirden 143 okul, 563 öğrencinin toplam 644 karikatürle katıldığı karikatür yarışmasının ödül töreni, 28 Mayıs Salı günü saat 10.30’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleşti.

Aydın Doğan Vakfı ve Yaratıcı Çocuklar Derneği iş birliği ile düzenlenen ‘Sosyal Uyum’ konulu karikatür yarışmasına ilgi her yıl olduğu gibi bu yıl da oldukça büyüktü. Karikatür yarışmasına Türkiye’nin 27 şehrinden, 143 okul, 563 öğrenci 644 karikatür ile katılırken, öykü yarışmasına da 38 şehir, 133 okuldan toplam 288 öykü katıldı.

Yarışmaya gönderilen eserleri seçiciler kurulu, sayın Aziz Yavuzdoğan, sayın Kaan Saatçi, sayın Piyale Madra, sayın Raşit Yakalı ve sayın Tan Oral’dan oluşan jüri değerlendirdi.

Aydın Doğan Vakfı’nın, karikatür sanatına ilgi duyan bir genç kuşağın oluşması ve geleceğin yeteneklerinin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla destek verdiği yarışma, 2006 tarihinde Yaratıcı Çocuklar Derneği tarafından başlatıldı. Çocukların, yaratıcılıklarını geliştiren, hayal dünyasını oldukça genişleten karikatür sanatına yetkinliklerini had safhaya çıkarmak amacıyla desteklenen yarışma ve sergilerinin 12.sinde, dereceye giren yarışmacıların karikatürleri geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Aydın Doğan Vakfı tarafından albüm haline getirilerek dağıtıldı.

Yazmaya ilgisi olan genç kuşağın buna teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla 2007 yılında Yaratıcı Çocuklar Derneği tarafından başlatılan ve Doğan Egmont Yayıncılık iş birliğinde sürdürülen öykü yarışmasının 11.si olan ‘Sosyal Uyum’ temalı yarışmada ise ödül ve mansiyon alan yarışmacıların öyküleri de Doğan Egmont Yayıncılık tarafından basılarak dağıtıldı.

İlkokul 3. sınıftan 12. sınıfa kadar beş ayrı kategoride değerlendirilen karikatürler arasından dereceye giren genç çizerlere ödülleri, 28 Mayıs Salı günü saat 10:30’da Trump Alışveriş Merkezi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törende verildi.

Törene katılan karikatür sanatçılarıyla da tanışan öğrenciler ödüllerini Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı sayın Didem Çapa, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı sayın Demet Sabancı Çetindoğan ve Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı sayın Candan Fetvacı, İstanbul İl Milli Eğitim Proje Koordinatörü sayın Derviş Çelik ve jüri üyesi sayın Tan Oral’ın elinden aldılar.

Törenin açılış konuşmasında Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı sayın Didem Çapa; “Dünyada hep birlikte daha mutlu yaşamak sadece birbirimizi anlamaktan geçiyor. Bunun yolu da ‘sosyal uyum’. Bir şeyleri anlamaya çalışan, merak eden siz çocuklar, bu duygunuzu hiç kaybetmeyin. Karşınızdakini anlamaya çalıştıkça bir şekilde anlaşmak mümkün. O zaman hep birlikte barış içinde daha güzel günlerde yaşamamız da mümkün olacak. Bu yıl yarışmaya katılan birbirinden özel genç yetenekleri kutluyorum.” diye konuştu.

Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı sayın Demet Sabancı Çetindoğan ise, “Yaratıcı Çocuklar Derneği olarak yaptığımız çalışmaların sürdürülebilir olmasına önem veriyoruz. Bu yıl karikatür yarışmasında 12., öyküde de 11. yılımızı tamamladık. Bu seneki yarışma konumuz ‘sosyal uyum’. Bu konuda farkındalığı genç yaşta yaratabilmemiz çok önemli. Tüm gençlerimize başarılar diliyorum.” dedi.

Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı sayın Candan Fetvacı “Karikatür çok özel ve çok da güncel bir sanat dalı. Çünkü bir bakışta süratle size istediği mesajı verebiliyor. Duygularınızı ve düşüncelerinizi ifade edebiliyor ve hatırda kalıyor. Siz genç çizerlerin de istikbali çok parlak. Aranızdan dünya çapında çizerler çıkacağına yürekten inanıyorum. Aydın Doğan Vakfı olarak bu sene karikatür yarışmamızın 35. yılını kutladık ve gerçekten de dünya çapında bir yarışma sahibi olmaktan Türkiye adına gurur duyuyoruz. Sizler de bu yarışmanın gelecekteki ödül alan çizerleri olacaksınız. Hepinizi kutluyorum ve Yaratıcı Çocuklar Derneği’ne teşekkür ediyorum.” diyerek bir konuşma yaptı.

Ödül töreninin ardından karikatürler, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı sayın Didem Çapa, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı sayın Demet Sabancı Çetindoğan ve Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı sayın Candan Fetvacı’nın katılımları ile açılan Trump Alışveriş Merkezi B3 katı sergi salonunda sergilendi.

Bir yorum

  1. Sevgi Pekün Sevgi Pekün 31/05/2019

    gurur duydum lütfen bu tür güzelliklerden haberim
    olsun….başarılarının devamını diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code