İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi İçin Açık Çağrı Başvuruları 16 Temmuz’da Sona Eriyor!

Türkiye’nin yaratıcı genç mimarlarının katılımı için mimari odaklı bir kültür, sanat, araştırma ve üretim platformu olan The Circle tarafından düzenlenen GEMSS – Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi için açık çağrı başvuruları 16 Temmuz 2019 tarihinde sona eriyor.

Çağdaş mimarlık ortamında 40 yaş ve altındaki genç mimarlar tarafından üretilen yenilikçi fikir ve projeleri kayıt altına almayı ve geniş kitlelerle buluşturmayı hedefleyen seçki, The Circle’dan sonra, 1-30 Haziran 2020 tarihleri arasında Londra Mimarlık Festivali kapsamında RIBA’da sergilenecek.

40 yaş ve altındaki genç mimarları ön plana çıkartarak, ulusal ve uluslararası ölçekte seslerini duyurabilmelerini sağlayan bir platform olma misyonuyla yola çıkan GEMSS’in 2019 yılı seçkisi ve sergisi sayın  Sait Ali Köknar küratörlüğünde düzenlenecek. Seçki 5 Eylül ile 12 Ekim 2019 tarihleri arasında The Circle’dan sonra, 1-30 Haziran 2020 tarihleri arasında Londra Mimarlık Festivali kapsamında RIBA’da sergilenecek.

GEMSS – Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi’nin multidisipliner seçici kurulu, mimarların yanı sıra mimarlık kültürüne katkı sağlamış sanatçılar, sektör temsilcileri ve akademisyenlerden oluşuyor. GEMSS’in 2019 seçkisi, Hafriyat Grubu kurucularından Ressam  Antonio Cosentino, CM Mimarlık Kurucusu sayın Mimar Cem Sorguç, M+D Mimarlık Kurucu Ortağı sayın Mimar Dürrin Süer, İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi sayın Doç. Dr. Hüseyin Kahvecioğlu,  Tabanlıoğlu Architects Ortağı sayın Mimar  Murat Tabanlıoğlu, Hill International Başkan Yardımcısı sayın Serdar Güçar ve İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Dekanı sayın Prof. Dr. Zuhal Ulusoy’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlenecek.

Seçilen işlerdeki düşünsel ve kavramsal odak noktalarının kaydını tutarak, mimariye dair çok boyutlu bir arşiv oluşturacak olan seçki, Türkiye’nin mimarlık kültürüne hizmet eden etkinliklerden biri olmayı hedefliyor. GEMSS, seçkide yer alan genç pratiklerin projelerini ve mimari yaklaşımlarını kamuyla paylaşmak ve etkileşime açmak üzere bir sergi ile tamamlanacak.

Mimari eser ve yaklaşımların küratoryal bir düzlemde sanatsal öğelerle bütünleşik olarak yer alacağı sergi, seminer, panel ve konuşmalar ile desteklenecek. Kalıcı bir arşiv oluşturmayı amaçlayan GEMSS, seçki kitabıyla da mimari literatüre katkıda bulunacak.  GEMSS  için son başvuru tarihi 16 Temmuz.

GEMSS’in ilk edisyonunda yer almak için www.thecircle-o.com/gemss adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etkinlik Takvimi

Duyuru:                                                                      20 Mayıs Pazartesi

Son başvuru tarihi:

16 Temmuz Salı

Sonuçların ilanı:

30 Temmuz Salı

Sergi (The Circle) :

5 Eylül – 12 Ekim 2019

Sergi (RIBA) :                  

1 Haziran – 30 Haziran 2020

The Circle Hakkında

The Circle mimari odaklı bir kültür, sanat, araştırma ve üretim platformudur. Mimarlık – tasarım bilgisini ve pratiğini derinleştirmek ve paylaşıma açmak için projeler geliştirir ve etkinliklere ev sahipliği yapar.

Mimarlık kültürünü çok yönlü bir bakışla ele alan ve mimarlığı diğer akademik ve sanatsal disiplinlerle bir bütün olarak değerlendiren The Circle, mimari araştırma projelerinin yanı sıra kültür-sanat ve mimarinin iç içe geçtiği proje, sergi ve etkinlikler için açık bir platform olmayı hedefler.

Mimarinin disiplinler arası etkileşimlerini araştırmayı ve pratiğe dökmeyi hedefleyen The Circle bünyesinde bu amaçla sergiler, paneller, konuşmalar, seminerler, akademik dersler, çeşitli atölyeler ve sahne performansları düzenlenir. 

The Circle, 2018 yılında Avcı Architects öncülüğünde Selçuk Avcı, Sanja Jurca Avcı, Markus Lehto, Eda Çarmıklı, Yüksel Demir, Kemal Seyhan, Nurgül Türker, Dilara Tekin Gezginti, Ece Çakır Aidan ve Yunus Tonkuş tarafından kuruldu.

Adres: The Circle, Kumbaracı Yokuşu, Tercüman Çıkmazı, No 16/1, Beyoğlu, İstanbul

www.thecircle-o.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code