İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

GEORGES BALANDİER’İN “BÜYÜK RAHATSIZLIĞI” RAFLARDA..


Prof. Georges Balandier. Kendisi siyasal antropoloji disiplininin kurucuları arasında gösterilir. Balandier’in “Büyük Rahatsızlık” adlı kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı..

Georges Balandier’i 2 yıl önce kaybettik. Çağımızın en önemli düşünürlerinden biri olarak kabul edilen Balandier, Büyük Rahatsızlık adlı  denemesinde, küreselleşmeyi ve belirsizliklerle dolu geçiş sürecini çeşitli düzlemlerde inceliyor.

Farklı ve ufuk açıcı bir bakış öneren Balandier, içinde yaşadığımız Büyük Rahatsızlık halini anlayabilmenin yolunun, doğru soruları sormaktan geçtiği düşüncesiyle kendi sorularını dile getiriyor.

Çözülmüş, dağılmış bir geçmişle bilinmeyen tarafından kuşatılmış bir şimdiki zaman arasındaki kopuşta, belirsizliğin zaman içinde sürgün haline getirdiği kuşakların üst-modernite karşısındaki durumlarında şekillenen Büyük Rahatsızlık kitabı Devrim Çetinkasap’ın Fransızca aslından dilimize kazandırılarak, İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle tüm kitapçılarda yerini aldı. Yazarın pek çok dile çevrilen ve bir klasik olan Siyasal Antropoloji adlı kitabı da İş Kültür Yayınları’ndan çıkmıştı.

Prof. Georges Balandier (1920-2016):

Antropolog, sosyolog ve düşünür. 1957’de “Üçüncü Dünya” kavramının mucidi olan Balandier’nin Siyasal Antropolojisi de pek çok dile çevrilmiş ve bir klasik olmuştur. Siyasal antropoloji disiplininin kurucularından olan ve 2016 yılındaki ölümüne değin Sorbonne Üniversitesi’nde ders veren Balandier, sağlığında PUF yayınlarının sosyoloji dizisini yönetiyordu.

Yayımlanmış bir çok eseri vardır ve bazıları şöyle sıralanabilir:

Sociologie des Brazzavilles noires (1955), Histoire d’Autres (1977), Le Pouvoir sur scène (1980), Civilisés, dit-on (otobiyografi, 2003), Civilisation et puissance (2005), Siyasal Antropoloji (2010; Fransızca ilk basım 1967)


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.