İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gökçe İrten’in Kişisel Katmanlar başlıklı sergisi Mixer’de!


Mixer sanatçı, yazar ve illüstratör Gökçe İrten’in ‘’Kişisel Katmanlar’’ başlıklı ikinci solo sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Gökçe İrten’in Kişisel Katmanlar başlıklı sergisi, bireyin kendi öz benliği ile bulunduğu yer ve etrafındaki her şeyle olan çok katmanlı ilişkisine odaklanıyor. Sanatçı, toplumsal yapı içinde sıkışmış kimliklerin duygularını anlamaya, kişinin kendini bulma ve yeniden kurgulama süreçlerini anlamlandırmaya odaklanarak sergiyi kurguluyor.  

Şehir ve birey arasındaki ilişkiler ağı Gökçe İrten’in sanatsal ve yazınsal çalışmalarının önemli bileşenleridir. Sanatçının Mixer’de gerçekleşen Muhit başlıklı ilk sergisi de kent ve birey ilişkisini merkezine almıştı. Kişisel Katmanlar sergisi ile bu defa sanatçı, bu ilişkinin merkezine bireyin kendisini alarak, onun öz benliğini bulma serüveninin katmanlarını açıyor.

Gökçe İrten, kağıt üzerine karışık teknik ile oluşan kolajları, heykel  ve mekana özgü bir müdahaleyi de içeren çalışması ile sergiyi fiziksel olarak da katmanlı bir boyutta oluşturuyor. Kişisel Katmanlar sergisi, farklı formlar, ve dokular ile örülmüş bir dünya içerisinde bireyin duygu durumlarının, belleğinin ve benliğinin değişiminin izlerini barındırıyor. Sanatçı, kargaşaya dönüşen toplumsal ortamlarda bireyin kendini nasıl koruduğunun cevabını ararken bu süreçleri deneyimleme durumlarını da formalleştirmeyi deniyor. Bireyin kendisini koruması karmaşadan soyutlanarak mı mümkün oluyor yoksa karmaşayı yaratan bireyin kendisi mi sorularını izleyiciler ile beraber keşfetmeye olanak tanıyor. 

Kişisel Katmanlar, 14 Ocak – 27 Şubat tarihleri arasında Salı’dan Cumartesi’ye 11.00 – 19.00 saatleri arasında Mixer proje odasında izlenebilir.

Gökçe İrten I Kişisel Katmanlar 

14 Ocak  – 27 Şubat 2022

Açılış: 14 Ocak, Cuma 

Saatler: 17.00 – 20.00 

Adres: Mixer, Mumhane Cad. No:50, Kat-1, Karaköy, İstanbul

Tel: 0212 243 54 43

E-mail: info@mixerarts.com


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.