İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

II. Dostluk Kısa Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ve Büyük Ozan Aşık Veysel’in anısına düzenlenen II. Dostluk Kısa Film Festivali’nin ödülleri sahiplerini buldu. Birincilik Ödülünü Türkiye’den Tahsin Özmen’in “Pantor” filmi kazandı. İkincilik Ödülü İran’dan Shahram Maslakhi’nin “Piece Cemetery 85” filmine verilirken, Üçüncülük Ödülü ise Fransa’dan Onur Yağız’ın “Toprak” filmine verildi. Festivalde bu yıl ilk kez verilen “Kızılay Dostluk Ödülü” İran’dan Lida Fazlı’nın “This Side, Other Side (Bu Taraf ve Karşı Taraf)” filmine, “Teknik Destek Ödülü” ise Fono Film tarafından, Türkiye’den Yılmaz Özdil’in “Barê Giran – Ağır Yük” filmine layık görüldü.

II. Dostluk Kısa Film Festivaline 62 ülkeden 750 filmin başvurdu. 13-15 Aralık tarihlerinde Beyoğlu Fitaş Sineması, Salt Galata ve Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde 50 kısa film ve 4 uzun metraj film sinema severlerin beğenisine sunuldu. Ödüller 15 Aralık’ta Grand Pera’da düzenlenen ödül gecesinde sahiplerini buldu.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yılmaz, Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, değerli Ozan Aşık Veysel’in torunu Yeliz Şatıroğlu, Yönetmen Reis Çelik başkanlığında gerçekleştirilen geceye, oyuncu Feyyaz Duman, Yönetmen Vuslat Saraçoğlu, İranlı Yönetmen Nima Javidi ve Bosnalı Yönetmen Ado Hasanović’ten oluşan Festival Jürisi, Festival Direktörü Faysal Soysal, Festival Koordinatörü M. Lütfi Şen, Festivalin Danışmanı ve eski Antalya Film Festivali Başkanı Elif Dağdeviren, Yönetmen İsmail Güneş ile sanatçılar ve sanatseverler eşlik etti. Irmak Örnek ve Mert Yavuzcan’ın sunduğu ödül gecesinin açılışı Türk Halk Müziği Sanatçısı Emirhan Kartal’ın seslendirdiği Aşık Veysel türküleri ile gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan Festival Direktörü Faysal Soysal “Ne mutlu bize ki Mevlana gibi, Aşık Veysel gibi, Pir Sultan Abdal gibi, Yunus Emre gibi ve modern dönemdeki başka şairler gibi ozanların mirası yolumuzu aydınlatıyor. Sanat eserleri, gönlümüze, vicdanımıza değmesi bakımından tanımlanamaz bir güce sahipler. Bu yüzden hakikatin, merhametin, dostluğun kapitalist sistem tarafından parçalanan yüzünü onarmaya en çok onlar yardımcı olacaklardır. Bu niyet ve hayallerle 62 ülkeden 750 filmi festivalimize yollayan tüm meslektaşlarıma, yönetmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Filmleri titizlikle izleyen jüriye, teknik ekibe, festival ekibine ve bizi yalnız bırakmayan başta Kızılay Başkanlığına, Fono Film’e, Beyoğlu ve Zeytinburnu Belediyesi Başkanlığına, TRT1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz Bey’e, medya destekçilerimiz ve mekan sponsorlarımıza da teşekkür ediyorum. Sizler varsınız bu festival var, sizler varsanız dostluk var” diyerek açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Festival Genel Koordinatörü Mehmet Lütfi Şen’de, “İşte bu yüzden bütün dünyaya Anadolu’nun dostluk mayasını taşımak için yola çıktık. Çok emek verdik bir avuç dost ile birlikte. Gerçekten dünya da buna çok güzel cevap verdi. İki yılda dünyanın 7 kıtasından, 100’den fazla ülkesinden, 1500’den fazla film festivalimize başvurdu. Bu insanlar Fethi Gemuğluoğlu’nu okuyarak, Aşık Veysel’i tanıyarak, felsefesinden etkilenerek bu filmleri gönderdi. Daha iyi bir insanlık ve dünya için Anadolu’da din, dil, ırk hiç bir şeyi ayırt etmeden bütün dünyanın zorda kalmışlarına kucak açan dostluk aşkı ve inancını kendi çocuklarımıza ve dünyaya taşımaya inat edelim“ diyerek konuşmasında insanlığın iyi yerde olmadığını vurguladı.

En İyi Film “Pantor” seçildi

Festivalde 11 farklı ülkeden 16 kısa film ödüller için yarıştı. Festivalin 20 bin TL’lik Birincilik Ödülü Türkiye’den Tahsin Özmen’in “Pantor” filmine verildi. Kazanan filmi Yönetmen Reis Çelik açıklarken ödülü, Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız takdim etti. Oyuncu Feyyaz Duman’ın açıkladığı 10 bin TL’lik İkincilik Ödülü, İran’dan Shahram Maslakhi’nin “Piece Cemetery 85”e filmine giderken, ödülü TRT 1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz takdim etti. 5 bin TL’lik Üçüncülük Ödülü Fransa’dan Onur Yağız’ın “Toprak” filmine verildi. İranlı Yönetmen Nima Javidi’nin açıkladığı ödülü Aşık Veysel’in torunu Yeliz Şatıroğlu takdim etti. Festival Jürisi bu yıl iki filmi de ödüle layık buldu. İran’dan Vahid Alvandifar’ın “Cover” ve Çin’den Cheng Chao’nun “Angel’s Mirror” filmlerini mansiyonla ödüllendirdi.

Mevlüt Koçak ve Gülsen Tuncer’e “Dostluk Onur Ödülü”

Grand Pera’da gerçekleşen gala gecesinde Türk sinemasına katkılarından dolayı usta oyuncu Gülsen Tuncer ve kurgu yönetmeni Mevlüt Koçak’a Onur Ödülü takdim edildi. Gülsen Tuncer’e ödülünü Festivalin Danışmanı ve eski Antalya Film Festivali Başkanı Elif Dağdeviren tarafından verilirken, Mevlüt Koçak’a ödülünü ise Yönetmen İsmail Güneş takdim etti.

Kızılay Dostluk Ödülü, İran’dan “This Side, Other Side” filmine verildi

Bu yıl festivalde Kızılay tarafından ilk kez dostluk ödülü takdim edildi. 10 bin TL’lik Kızılay Dostluk Ödülü, İran’dan “This Side, Other Side (Bu Taraf ve Karşı Taraf)” animasyon filme layık görüldü. Yönetmen Lida Fazlı ödülünü Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın elinden aldı. 

Teknik Destek Ödülü Yönetmen Yılmaz Özdil’in oldu

Festivalde 15 bin TL’lik Teknik Destek Ödülü bu yıl, Türkiye’nin en eski stüdyolarından Fono Film tarafından Türkiye’den Yılmaz Özdil’e verildi. Bosnalı Yönetmen Ado Hasanović kazananı açıklarken, ödülü Fono Film adına Cemal Okan takdim etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir