İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnsan – Doğa İlişkisi Üzerine 4 Film: “Kayıp Rüzgârlar”

Pera Film, Mart ayının ikinci programında “Kristal Berraklığı” sergisinden ilhamla hazırladığı seçkiyi sinemaseverlerle buluşturdu. Pera Müzesi web sitesi üzerinden gösterime sunulan “Kayıp Rüzgârlar” adlı programda, deneysel sinemanın önemli ismi Caryn Cline’ın  botanicollage  tekniğiyle oluşturduğu filmleri ile, ödüllü yönetmen Belma Baş’ın prömiyeri Toronto Film Festivali’nde yapılan Zefir filmi yer alıyor. 

Kayıp Rüzgârlar

Pera Müzesi Film ve Video Programları,  Kristal Berraklığı  sergisi kapsamında hazırladığı “Kayıp Rüzgârlar” adlı programı çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşturdu. Kristalin simgesel anlamlarının ötesine geçerek güncel sorunları gündeme taşıyan sergide işaret edilen insan-doğa ilişkisi bu kez, filmler aracılığıyla mercek altına alınıyor. Yirmi yılı aşkın süredir renk tonu ve ortam üzerinde deneyler yapan  Caryn Cline, botanicollage  tekniğiyle ürettiği 3 filmle,  Belma Baş  ise ilk uzun metrajlı kurmaca filmi  Zefir  ile seçkide yer alıyor. 

Zefir

Doğal ve yapayın şaşırtıcı uyumu: Botanicollage

Film yapımcısı, küratör ve öğretmen Caryn Cline, renk tonu ve ortam üzerinde deneyler yaparak, tanıdık şeyleri yabancı bağlamlarda, farklı bir bakış açısıyla izleyiciye sunuyor. İlk kez Stan Brakhage tarafından kullanılan ve kendisinin  botanicollage  adını verdiği teknikle sıra dışı animasyonlar yaratan Cline, normalde gözden kaçan küçük doğal objelerin film karesini doldurduğunda nasıl etkileyici formlara dönüştüğünü gözler önüne seriyor. Çiçek ve yaprak gibi organik materyalleri film şeridine yapıştırarak deneysel eserler üreten yönetmen, bitkileri tanıdık olmadığımız ortamlarda sunarak “gerçekliği tamamen değiştirmeyi” hedefliyor ve bizi bitki dünyasıyla olan ilişkimizi sorgulamaya davet ediyor. Program kapsamında,  İnsan Soyu Ota Benzer,  Kayıp Rüzgârlar ve Kelebek Felaketi  adlı kısa filmler Pera Film izleyicileriyle buluşuyor. 

İnsan Soyu Ota Benzer

Doğanın yanında her şey geçici… 

Belma Baş’ın ödüllü kısa filmi Poyraz’ı tematik olarak izleyen  Zefir yönetmenin ilk uzun metraj kurmaca filmi olma özelliğini taşıyor. Çekimleri Ordu’nun Çambaşı yaylasında gerçekleştirilen film, doğanın sürekliliği ile insanın geçiciliği arasındaki karşıtlığa mercek tutuyor. 11 yaşında başına buyruk bir kız çocuğu olan Zefir’in kayıp ve ölüm gibi temalarla kurmaya çalıştığı ilişkiyi, doğayla olan karşılaşmalar paralelinde izleyiciye aktaran filmin dünya prömiyeri Toronto Film Festivali’nde yapılmıştı.

Kayıp Rüzgârlar  film programı, 12 – 26 Mart 2021 tarihleri arasında  Pera Müzesi web sitesi  üzerinden izlenebilir.    

Çevrimiçi film programı yalnızca Türkiye’deki izleyiciler tarafından izlenebilecektir. Film gösterimleri, aksi belirtilmediği sürece, +18 uygulamasına tabidir.

Kelebek Felaketi


Gösterim Programı:

Kayıp Rüzgârlar 
12 – 26 Mart 2021

Zefir (93’)
Zephyr 

İnsan Soyu Ota Benzer (12’)
All Flesh is Grass 

Kayıp Rüzgârlar (3’)
Lost Winds

Kelebek Felaketi (6’)
Butterfly Disaster

* ilk görsel: Zefir

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir