İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“İnsandaki Kainat-Çiçek İzleri”, Yeşim Kale Art Gallery’de Açıldı!

Yeşim Kale’nin “İnsandaki Kainat-Çiçek İzleri” adlı altıncı tematik solo sergisi, 1 – 10 Ekim 2022 tarihleri arasında Kuzguncuk Yeşim Kale Art Gallery’de ziyarete açıldı.

Sergi açılışına gelen davetliler, sergiyi Çellist Feride Varol’un muhteşem icrasıyla izledi. Kuzguncuk’ta son sergisini gerçekleştiren Yeşim Kale, bundan sonraki sanat projelerini, Nişantaşı’ndaki yeni stüdyosunda gerçekleştirecek.

Yeşim Kale ve Çellist Feride Varol.
Yeşim Kale ve Çellist Feride Varol

Serginin Manifestosu

İnsan’ı diğer varlıklardan ayıran, içindeki hatalarından vazgeçebilme ve değişebilme olgusudur. İnsan, devamlı yenilenen, hücreleri hep yeniden yapılan, aynı kalmayan bir varlıktır. Bu yüzden ‘insanda kainat gizlidir’ denir.

İnsan, beşeri bir varlıktır. Tıpkı hayvanlar ve diğer canlılar gibi; yemesi, içmesi, nefes alması gerekir. Organlarının ve bedeninin biyolojisi ve fizyolojisi diğer hayvanlardan farklı olsa da, fizyolojisi ve ihtiyaçları pek farklı değildir. Şefkat, akıl, liderlik, koruma vb. duygular hayvanlarda da vardır. Ancak insanı hayvanlardan ayıran şey anlayış ve gönüldür. İnsan nefsini terbiye ettiğinde, hayvani davranışlarından arındığında, ruhani yönü daha yüksek boyuttaki enerjilerle irtibata geçebilir. Üstün yetenekleri ortaya çıkabilir. Bu yüzden insan, aslında insan üstü bir varlıktır aynı zamanda.

Yeşim Kale, “İnsandaki Kainat” isimli solo sergisinde, işte bu konuyu renkleriyle ve yüzü olmayan figüratif insan silüetleriyle anlatmak için farklı bir tasarımla ve sanatçı duruşuyla, görsel ifadeler oluşturmuş ve izleyicinin beğenisi ve yorumuna sunmuştur.

Yeşim Kale kendi çalışması onünde.

*

*

*

*

*

*

*

*

Bir yorum

  1. Selma Er Selma Er 03/10/2022

    Çok güzel bir sergi idi.
    Tebrikler.
    Selma Er

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code