İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Institut Français Ankara’da Fotoğraf Sergisi: Ankara’ya Hoşgeldiniz

Institut français Ankara, Ankara’nın başkent oluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında tüm Ankaralıları Xavier Claudel’in merceğinde Ankara portrelerini keşfetmeye davet ediyor. Institut français Ankara sergi salonunda 23 Temmuz’a dek ziyarete açık olacak sergiye giriş serbest.

Sophie Gauthier, Institut français Ankara Müdürü: “Kendini kolayca belli etmese de, biraz daha yakından bakıldığında Ankara’nın hazinelerle dolu olduğunu görebiliriz. Xavier Claudel’in yaptığı gibi Ankara’yı didik didik etmek gerekir. Sakinleriyle tanışmak, tarihini öğrenmek gerekir. Ankara, hak edilen bir şehirdir. Bu yüzüncü yıl kutlaması, düşündüğümüzden daha çok sayıda olan ‘Ankara Sevdalılarını’ bir araya getirme ve sunduğu hazineleri hafızalarımızda tazeleme fırsatı sunmaktadır. 2023 kültür sanat programımızın bir parçası olan “100. yıl: Başkent Ankara” etkinliklerimizin ilkine hoş geldiniz.

Cemre Gökpınar, Ankara Aks Kurucusu: “100 yılda değişmeyen hislerin ifadesi bu yüzler. Yüzlerdeki her ifade bir yaşanmışlığın, Ankaralılığın, günlük yaşam mücadelesinin ama her şeyden önce mirasın ifadesi. 100 yıllık bir kentte yaşamanın getirdiği o haklı gururun silinmez izleri. Ankara’ya adım attınız ve bu değişmeyen hislerin ifadesi olan bu yüzlerle karşılaştınız. Hoşgeldiniz…”

Xavier Claudel, Amatör fotoğrafçı: “Dört yıl boyunca, tüm boş vakitlerimi, fotoğraf makinemi boynuma asıp Ankara sokaklarını didik didik etmekle geçirdim. Gece, gündüz, yaz, kış, güneşin alnında veya karda kışta; erkekleri, kadınları, çocukları, yaşlıları, bu şehri oluşturan ve bakışlarıyla, gülüşleriyle veya tavırlarıyla beni etkileyen insanları fotoğrafladım. Ankara’da 1.500 adet fotoğraf çektim. Aralarından 33 tanesi şimdi burada sergileniyor.”

(Xavier Claudel 2019’dan bugüne Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’nde görev yapmaktadır.)

Sergi açılışı*: 17 Mayıs 2023 Çarşamba, 19.30 

*17 Mayıs 2023 Çarşamba günü saat 19.30’da gerçekleşecek sergi açılışına katılım için kurumun internet sitesinden kayıt yapılması zorunludur.

Ankara’ya Hoşgeldiniz sergisi hakkında detaylı bilgi ve kayıt için: https://www.ifturquie.org/etkinlik/exposition-bienvenue-a-ankara/ 

Yer : Institut français, Konrad Adenauer Cd. No 30, Yıldız – Ankara

Ziyaret günleri: Her gün 10.00 – 18.00 arası, giriş ücretsiz

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code