İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Institut Français Türkiye’den Yeni Sergi

Fransız fotoğrafçı ve seyyah Ferrante Ferranti’nin “Yolculuk” adlı fotoğraf sergisi Ekim ayında eş zamanlı olarak Institut français Türkiye’nin İstanbul, Ankara ve İzmir salonlarında sergilenecek. Birbirinden farklı eserlerden oluşan üç sergi böylelikle bir bütünü oluşturacak.

1980 yılında henüz 20 yaşında keşif yolculuklarına başlayan Ferrante Ferranti, köklerinin peşinde ilk önce “Güneş Ülkesi” Sicilya’ya, hemen sonrasında Yunanistan’a gider.

1981 yılında Mısır gezisinde İslam sanatına ilgi duyan Ferranti fotoğrafçı olmaya karar verir. Aynı yıl, Çanakkale Boğazı ve Altın Boynuz’un, Pamukkale ve Bizans’ın düşlerini kurarak Türkiye’ye gelir. Sinan’ın minareleri, Topkapı köşkü, kervansaray kubbeleri ve Kapadokya fresklerine hayran kalır.

1997’den itibaren İran’dan başlayarak , Afganistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Özbekistan ile devam eden serüven dolu yolculukları nihayet 2008’de doğduğu ülke Cezayir’de tamamlanır.

Akdeniz ülkelerinin hepsini gezen Ferranti her yıl Türkiye’ye geliyor. Keşifleri, arkeolog Jacques des Courtils ile birlikte, eşsiz fakat az bilinen bir dünya mirasına saygı olarak yazdıkları Antik Türkiye’ye Yolculuk’un yayınlanmasına yol açtı.

Yolculuk sergisi işte bu 40 yıllık serüvenin öyküsüdür.

Sergi tarihleri:

Institut français İstanbul – 12 Ekim

Institut français Ankara – 16 Ekim

Institut français İzmir – 20 Ekim

Sanatçının önceki sergileri:

2013 Avrupa Fotoğraf Evi “Yolculuklar”

2015 Bordo Deniz Üssü “Yolculuklar”

2017 Paris Belediyesi “Paris Şehrinin Müzeleri”

2020 Paris Belediyesi “Yüz(ler), şansların eşitliği için savunma – Madde 1”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code