İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İranlı Sanatçı Ahad Saadi’nin Kökler ve Değerler temalı “Azarnegari” sergisi açıldı


İranlı Sanatçı Ahad Saadi’nin Kökler ve Değerler temalı “Azarnegari” sergisinin açılış konuşmasını değerli tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı gerçekleştirdi. Sergi, dünyada bir ilk ve sanatta yeni bir akım olan, ateşle çizim yapmak olarak anlamlandırılan “Azarnegari” tekniğinin olağanüstü eserlerinden oluşuyor.

Aydın Harezi’nin klasik otomobil koleksiyonu eşliğinde sunulan sergi, eşsiz sanat eserleri ile İstanbulluların hafızalarında iz bıraktı. Kültürel ve sanatsal değerlerin, toplumu oluşturan öz değerler olduğunu vurgulayan sanatçı bu nedenle sergisine “Kökler ve Değerler” adını vermiş.

Sanatçı, çocukluk yıllarında ateşle oynadığı sırada ateşin annesinin kumaşları üzerine düşüp yakması ve birbirine yapışması ile keşfettiği sanatın adına “Azarnegari” ismini vermiş. Azarnegari isminin anlamı ise ateşle çizim yapmak demekmiş öyle ki bu eserlerin hiç birinde kalem veya boya kullanılmamış. Tablolardaki tüm renkler son derecede ufak kesilmiş kumaşların birbirinin üzerine yakılarak yapışmasıyla oluşturulmuş.

Var olan bir şeyi devam ettirmenin sanat görüşünde yer almadığını belirten sanatçı, kas ve nefesin kontrolünün kendi sanatında çok önemli olduğunu, ateşin kumaş üzerinde çok kalırsa kumaşı bozabileceğini ve az kalırsa yakamadığı için kumaşları birleştiremeyeceğini ifade ediyor. Yedi yıldır İstanbul’da yaşayan sanatçı, Osman Hamdi Bey eserlerinin Türk kültürüne ait ilk akla gelebilecek eserler olduğunu düşünüyor.

Dünya barışı, insan sevgisi, yaşamın güzellikleri hakkındaki düşünce ve hislerini felsefi hikâyeler üzerinden eserlerine aktaran sanatçı, her eserinin bir kimliği olduğunu böylelikle eserlerin isimlerini tablonun anlamına göre koyduğunu ifade ediyor.

Haber / Fotoğraflar : Tülay Çağlar Kadı


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.