İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden “Cervantes Çeşitlemeleri” 29 Mart ve 5 Nisan’da Süreyya Opera Sahnesi’nde


Dünyaca ünlü İspanyol yazar Miguel de Cervantes’in 1600’lü tarihlerin başında kaleme aldığı, batı dünyası edebiyatının en çok okunan klasiği olan Don Kişot; yüzlerce yazar, şair ve müzisyene ilham kaynağı olmuştur.

“Cervantes Çeşitlemeleri” programında da Don Kişot’un konu edildiği eserler izleyiciler ile bir araya geliyor. Ünlü Alman Besteci Georg Philipp Telemann’ın Don Kişot romanı bölümlerinden esinlenerek, yaylı çalgılar için bestelediği ‘Burlesque de Quixotte’ Süiti, İDOB Orkestrası ve Camerata Barok İstanbul eşliğinde seslendirilecek.

Maurice Ravel’in Don Kişot romanı üzerine bestelediği “Don Quichotte à Dulcinée” ; Fransız besteci Jacques Ibert’in 1931 yılında romanın film adaptasyonu için bestelediği “Chansons de Don Quichotte”; Romantik dönemin önemli bestecilerinden Jules Massenet’in son zamanlarında bestelediği “Don Quichotte” Operası’ndan La Tristesse De Dulcinée aryası; Mitch Leigh’in klasikleşmiş Broadway müzikali “Man of La Mancha”nın en bilinen şarkılarından The Impossible Dream; solist Kevork Tavityan ve Piyanist Hüseyin Kaya eşliğinde seslendiriliyor olacak.

Programda, Avusturyalı besteci Ludwig Minkus’un bestelediği, Fransız balet, eğitimci ve kareograf Marius Petipa’ın koreografisini yaptığı, Ayşem Sunal Savaşkurt ‘un sahneye uyarladığı “Don Kişot” balesi’nden bir bölüm de, Berfu Elmas, Batur Büklü, Büşra Ay ve Erhan Güzel tarafından dönüşümlü olarak sahnelenecek.

Sahne düzenlemesi Doğan Çelik , Işık tasarımı Taner Aydın tarafından yapılan programda İDOB sanat yönetmeni ve solisti Suat Arıkan ise bu kez anlatıcı olarak sahnede olacak. Ve bir süpriz!…

Temsil Tarihleri: 29 Mart ve 5 Nisan 2019 Saat: 20.00

www.operabale.gov.tr

www.biletiva.com


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.