İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden Sonbahar Esintisi; Dans Trio

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Kasım ayının ilk günlerinde bale severler için üçlü bir bale olan DANS TRİO’yu sahneye koyuyor. BAHAR, NOX ve BOLERO eserlerini kapsayan DANS TRİO; 1,2,5,7 Kasım 2019 tarihlerinde baleseverlerin karşısında olacak.

Geçtiğimiz sanat sezonu dünya prömiyeri yapan BAHAR, S. RAHMANİNOV imzalı müziği ile neoklasik bir bale. Bu baleyi Orkan DANN İstanbul Devlet Opera ve Balesi için yaratmıştı.

Dans trio görsel

‘’Eserin ismi, ilkbahar ya da sonbaharla güçlü bir bağlantı olduğuna dair cüretkar bir tahmin yapmaya iter insanı, ama gene de sırrını açıklamaz. İlk başta durgun görünen bir akışın, aslında içinde okyanus kadar sürprizler barındırması gibi. Bir çekiş, tutuş ve bırakış; ayrışmaveevrim: BAHAR.’’

İkinci eser “NOX”. Bu modern balenin koreografisi Deniz ÖZAYDIN’a, müziği ise Utku ŞİLLİLER’e ait. NOX, Deniz ÖZAYDIN’ ın İstanbul Devlet Opera ve Balesi için yaptığı ikinci koreografi.

Eğer insanlığın yeniden bir yaşam kurma şansı olsaydı sonuç yine aynı mı olurdu? Üzerinde yaşadığımız gezegenin bir parçası olmak yerine, onun sahibi olmak için mi uğraşırdık? Birlikte yaşamanın mutluluğunu paylaşmak varken, yine bencilliğimiz ön plana mı çıkardı? Günlük yaşamın koşuşturmacasında bunları kendimize ne kadar sık soruyoruz?

BOLERO; 20. yüzyılın en önemli bestecilerinden Maurice RAVEL’in 1928’de bestelediği en son bale müziğidir. Koreograf Uğur SEYREK’in neoklasik baleden modern baleye geçişin gözlendiği etkileyici eserinin dünya prömiyeri, 1997’de Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Sanatçının ülkemizde sahneye koyduğu ilk eseri olması açısından da önem teşkil etmektedir. BOLERO, Uğur SEYREK’ in tüm koreografilerinde olduğu gibi hayattan kesitler alınarak, kadın-erkek ilişkileri üzerine kuruludur.

‘’Bir türlü çözülemeyen, içinize girdiği zaman size sonsuz acı veya mutluluk veren, mantıklı düşünmemizi sıfırlayan aşk ve nefret… Yaşamda beni etkileyen, insan ilişkilerinde gördüğüm, duyduğum, zaman içinde oluşan ve bir koreograf olarak tüm bu durumların dışa vuruşunun bir yorumu bu eser. Yaşamı, aşkı, nefreti anlatan…’’

Dans trio görsel

BAHAR ( Neoklasik Bale / 1 Perde )

Koreografi: Orkan DANN

Müzik: S. RAHMANİNOV

Kostüm Uyarlama: Orkan DANN

Işık Tasarımı: Taner AYDIN

NOX ( Modern Bale / 1 Perde )

Koreografi: Deniz ÖZAYDIN

Müzik: Utku ŞİLLİLER

Kostüm Uyarlama: Deniz ÖZAYDIN

Işık Tasarımı: Taner AYDIN

BOLERO ( Neoklasik Bale / 1 Perde )

Koreografi ve Libretto: Uğur SEYREK

Müzik: M. RAVEL

Kostüm ve Işık Tasarımı: Uğur SEYREK

DANS TRİO; 1,5,7 Kasım tarihlerinde saat: 20.00’de, 2 Kasım tarihinde saat: 16.00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde seyircilerim karşısında olacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code